Buradasınız
Bilinçlen, Örgütlen ve Yürü!
Hacettepe Hastanesi’nden bir taşeron işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben Hacettepe Hastanesi’nde çalışan taşeron bir işçiyim. Yaklaşık 4 yıldır hastanenin en yorucu, ruhen ve fiziksel olarak en yıpratıcı servislerinden birinde çalışmaktayım. Benim gibi hastanenin çeşitli servislerinde çalışan taşeron işçi sayısı 900 kadar.
Bilinen ama dile getirilmeyen bir gerçek var ki, o da çarkın en önemli dişlisi doktor ve hemşirelerden sonra bizlerin geliyor oluşu. Çok defa maaşlarımızı parça parça yatırdılar veya aylarca hiç yatırmadılar alay edercesine. Bizim bir şey yapamayacağımızı zannettiler. Ama üretimden gelen gücümüzü kullanıp iş bırakarak alana çıkıp tek bir vücut olunca, örgütlülüğün gücünü hem biz anlamış olduk hem de onlara göstermiş olduk.
UİD-DER’le tanıştıktan sonra işçi dayanışmasının sadece maaş eylemleriyle sınırlı değil, işçinin hayatını etkileyen bütün sorunların çözümü için de önemli olduğunu gördüm. UİD-DER bu konuda benim için büyük bir bilgi bankasıydı. Garson arkadaşlara uygulanan psikolojik baskı, temizlik işlerinde çalışan arkadaşlara yapılması gereken işleri iş emniyeti alınmadan yaptırılması, posta arkadaşların maaşlarının kesilmesi ve daha onlarca sorun. Bunlar ufak sorunlar deyip her defasında “hayat devam ediyor” klişesinin arkasına saklanmak büyük bir hatadır arkadaşlar.
Hayat devam etmiyor. Bugün hepimiz açlık sınırının altında yaşıyoruz. Yapılması gereken birliğimizden gelen gücümüzü sadece maaş eylemlerinde göstermek değil, insanca bir yaşam için gerektiğinde alanları doldurmak ve mücadele etmektir.
Bizim sendikalı olmamız bir avantaj olarak gözükse de, eğer sadece kağıt üzerinde kalan bir örgütlülük olursa ve sendika bilinçli işçilerin denetiminde olmazsa tek başına sendikaya kabahat bulmak anlamsız olur. Çünkü sendika biziz, yeter ki biz yürümek isteyelim. Madem o çarkın en önemli dişlilerinden biriyiz, o zaman zincirlerimizden başka kaybedecek neyimiz var?
“Ufak Bir İncinme” mi?
Mücadele Etmekten Korkmayalım!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...