Buradasınız
“Bizim Çocuklar” Geliyor!
Gebze’den bir grup lise öğrencisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
15 Haziranda Asen Metal önünde hep birlikte hem sınıf dayanışmasının bir örneğini sergiledik hem de hep birlikte olmanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşadık. Bizler liseli gençler olarak direnişteki abi ve ablalarımızın yanında yer almaktan gurur duyduk bir kez daha. Özellikle de 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 52. yıldönümü dolayısıyla orada bulunmak çok anlamlıydı. Bu sevinci ve coşkuyu sizlerle paylaşmak istedik.
Deniz: Okul nedeniyle uzun zamandır grev ve direniş ziyaretlerine katılamıyordum. Bu da beni üzüyordu. Çünkü gözümü açtığımdan beri babamı ve çevresindeki arkadaşlarını hep sınıf mücadelesinin içinde gördüm. Bu benim için bir görev adeta. “Orada olmalıyım” diyorum hep. Çünkü insanların ayrım yapmaksızın birbirine kenetlendiği, birlikte hareket ettiği yerlerdir grev ve direniş alanları. Tek başına insanın sesi ne kadar çıkar ki? Oysa birlikteyken gür ve güçlüdür sesin de sloganın da. Bu yüzden hem böyle bir arada olmak hem de 15-16 Haziran’ı bu alanda kutlamak çok anlamlı. Yapılan konuşmalardan birinde şöyle söyleniyordu: “15-16 Haziranı unutmadık, unutturmayacağız!” Bence bu bir mesajdı. Hem patronlara hem de biz gençlere, geleceğin işçilerine. Çünkü o dönem yaşananlar bugün de gerçekleşebilir. Aradaki fark işçilerin ne kadar örgütlü olduğu kadardır. O yüzden çok coşkulu ve güzel duygularla ayrıldım oradan.
Yasemin: Hayatımda ilk kez bir direniş ziyaretine katıldım. Üstelik ben bir işçi çocuğuyum. Çok şanslı hissediyorum ki UİD-DER sayesinde bunu fark ettim daha bu yaşımda. Birlikte slogan atmanın gücünü, insanların yüzlerindeki o haklı gururu görmek beni çok etkiledi. Sanki ben hep buradaymışım gibi hissettim, hiç yabancılık çekmedim. Kendimi direnişçi abi ve ablalarımın yerine koydum, ben olsam nasıl hissederdim diye düşündüm. Çok gururlu hissederdim. Bu dayanışmayı ve yalnız olmadığımı görmek beni daha da güçlendirirdi. Ne kadar önemliymiş bu tür ziyaretler. Hele de bu kadar önemli bir güne denk gelmesini düşünecek olursak benim için muazzam bir deneyim oldu.
Zeynep: Nasıl ki bugün oradaysak ve üzerimizde UİD-DER önlükleri, ellerimizde flamalarımız oradaki sınıf kardeşlerimiz bizleri tanıyıp içten bir şekilde selamladıysa, bunun sadece o güne ait bir şey olmadığını onlar da bildikleri içindir. Çünkü UİD-DER ilk günden beri onların yanında. Dolayısıyla bir geçmiş var bu anlamda. 15-16 Haziran da tıpkı böyle. Sadece iki güne sığdırılamayacak kadar büyük bir geçmişi var. Çok şanslıyız ki UİD-DER sayesinde daha genç yaşlarda bu değerli bilgileri edinebiliyoruz. Sınıfımızı ve yerimizi öğreniyoruz. Asen Metal önüne vardığımızda direnişçi abilerimiz, ablalarımız “bizim çocuklar geldi” diyerek gelip sarılıyorlar bu sayede. Bu o kadar önemli ki. O kalabalığın içinde “bizim çocuklar” olmak, öyle kabul görmek. Yan yana durup aynı fikirleri ve duyguları yüreğinde hissetmek büyük bir güven yaratıyor. İşte o zaman karşında duran kolluk kuvvetlerinden de korkmuyorsun, kalabalık da seni ürkütmüyor. Biz onlar için “bizim çocuklar” oluyoruz, onlar “bizim sınıfımızın insanları” oluyor. Tarihimizin ortak olduğunu biliyoruz ve mücadelemizin de ortak olacağına inanıyoruz bu sayede. İşte o zaman da umudumuz artıyor. Dünyada bundan daha güzel ne olabilir ki!
Sana Bir Şey Olur!
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
- Nasırlı Ellerin Yumruğu Bugün!
- Kariyer Gelişim Masallarıyla Geleceği Çalınan Gençler
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- “Neyin Yoksa Ondan Sakın Vazgeçme Oğlum”
- Yarına Gidenler, Yarınlar İçin Mücadele Edenler
- “Yarın Ölmek Dün Ölmekten Daha Saçma”
- Okuyan Bir İşçi Soruyor
- Uyanmak İstiyoruz Güzel Bir Sabaha
- Koca Yusuf’tan Köroğlu’na, Onlardan Bize Kalan
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Fırtınalar Yaratan Kelebekler!
- Sömürü Çarklarında Kaybolan Genç Yaşamlar
- MESEM: “Genç Eller” Üretiyor, Patronlar Sömürüyor!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- “Aman Çocuğum Sağa Sola Bulaşma” mı?
- “Enflasyon Canavarı”nı Üzerimize Salan Kim?
- Bir İlmek de MESEM Çıraklarından
- KYK Yurtlarında Ölmek İstemiyoruz!
- Bu Düzeni Yıkmak Boynumuzun Borcu
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...