Buradasınız
Eğitim Sorununu Bir UPS Direnişçisinin Eşiyle Konuştuk
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER: Çocuklarınızın okul masrafları aile bütçenizi nasıl etkiliyor?
Birgül: Görünürde fazla masraf yok gibi. Ama öyle ödevler veriyorlar ki, malzemeleri dışarıdan almak zorundayız. Bu da belimizi büküyor. Kayıt parası için 150 TL istendi. Biz 40 TL verebildik. Bu parayı veremiyoruz diye müdür toplantı yaptı bizimle. “Herkes evim kira diye ağlıyor, 5 lira olsa getirin” dedi. Akıllı tahta parası kişi başı 50 TL istediler. Sürekli olarak toplantı yapıp para istiyorlar. Vermezsek çocuklarımızla ilgilenmezler diye korkuyoruz.
UİD-DER: Eğitim yılı boyunca ailelerden istenen kayıt, karne, sınav, servis paraları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Birgül: Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu kayıt parası ve diğer paraların alınmadığını söylüyor. Ama okullar sürekli para topluyorlar. Peki, alınmaması gerekiyorsa Bakan neden engel olmuyor? Bence bu bir oyun. Bizimle oyun oynuyorlar.
UİD-DER: Çocuğunuzun iyi bir eğitim aldığını düşünüyor musunuz? Sizce işçi çocuklarıyla patron çocuklarının aldığı eğitim bir mi?
Birgül: Özellikle 23 Nisan, tiyatro gibi etkinliklerde patron çocuklarının daha ön planda olduklarını görüyorum. Tabii ki patron çocuklarına karşı bizim çocuklar 1-0 yenik başlıyorlar eğitime. Eğitim parayla olunca zekâ ve azim çok işe yaramıyor. Zengin olmak başka bir şey… İlkokulda başarılı olan çocuk liseye başladığında nasıl sınıfta kalabiliyor? Uçurum mu var aralarında, yoksa ilkokulda öylesine mi sınıf geçiriyorlar? Uçurum, patron çocuklarıyla bizim çocuklarımız arasında doğuştan var.
UİD-DER: Çocuğunuzun aldığı eğitim sizce onun gelecekte mutlu bir hayat sürmesine yeterli olacak mı?
Birgül: Kesinlikle hayır. Zaten çocuklar devlet okulunda ne kadar eğitilebilirler ki? Çok endişeleniyorum. Dersaneye, kursa verin diyorlar. Para olmadığı için gönderemiyorum. Onlar da sadece sınıf geçiriyorlar. Çocuklarımın geleceğinden çok endişeliyim.
UİD-DER: Eğitim emekçilerinin verdiği mücadelelere destek oluyor musunuz?
Birgül: Öğretmenlere yapılanları doğru bulmuyorum. Onlar da bizim gibi işçiler. Hak ettiklerini almaları gerektiğini düşünüyorum. Çocuklarımın öğretmenlerini tabii ki desteklerim.
UİD-DER: UİD-DER parasız eğitimi savunuyor. Sizce de eğitim parasız olmalı mıdır?
Birgül: Evet, parasız olsun. Hiç parasız eğitimi yaşamadığımız için “olabilir mi acaba” diye düşünüyorum. Hayal edemiyorum ama tabii ki parasız olmasını istiyorum.
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.