Buradasınız
Göçmen İşçilerle Buluştuk
Bostancı’dan UİD-DER’li işçiler
14 Aralık Pazar günü derneğimizin Bostancı temsilciliğinde çeşitli fabrikalardan arkadaşlarımızın da katıldığı yemekli bir müzik dinletisi düzenledik. Evlerimizde yapıp getirdiğimiz yemeklerimizi hep beraber yedik. Çaylarımızı yudumlarken müzik grubundaki arkadaşlarımızın bizler için hazırladığı şarkıları, türküleri hep beraber söyledik. Ama en önemlisi de sorunlarımızı paylaştığımız, çözüm üzerine kafa yorduğumuz sohbetler yaptık. Artık hepimiz için yakıcı bir sorun haline gelen kriz, sohbetimizin ana konusuydu. Aramızda kriz nedeniyle haftalardır ücretsiz izne çıkarılmış olanlar, işten çıkartılanlar, ücretini alamayanlar, en ağır çalışma koşullarıyla yüz yüze olan göçmen işçiler de vardı. Ailesini, sevdiklerini bırakıp başka bir ülkeye çalışmaya gelen göçmen işçilerin yaşadığı sorunlar çarpıcıydı. Hastaneye dahi gidemeyen, gecesi, gündüzü, tatili olmayan işçiler, kendileriyle aynı işi yapan işçilerin aldığı ücretin yarısını bile alamıyorlar. Ülkelerine geri dönseler kendilerini hiç de daha iyi koşullar beklemediği için patronların dayattığı her şeyi kabul etmek zorundalar.
Sohbetimizin sonunda gördük ki, farklı sektörlerden işçiler olarak hepimiz aslında aynı sorunlarla karşı karşıyaydık. Demek ki çözümümüz de ortaktı. Bir araya gelmek, örgütlenmek ve bir güç olduğumuzu patronlara göstermek zorundaydık. Peki, ama nasıl? Bu sorunun elbette ki tek cümlelik bir yanıtı yok. Ama birinci adımı bir kelimeyle özetlemek mümkün: Bilinçlenerek! Bugün patronlar işçi sınıfı üzerinde bu kadar rahat egemenlik kurabiliyorlarsa, sendikalarımız bir işçi örgütü gibi değil de patron örgütü gibi davranabiliyorsa, bizi yalanlarla beslemeye devam edebiliyorlarsa bunun nedeni bilinçsiz oluşumuz, dolayısıyla da örgütsüzlüğümüzdür. UİD-DER gibi derneklerin önemi tam da burada ortaya çıkıyor. UİD-DER, kapitalizmin karanlığında yaşayan işçiler için bir ışık işlevi görüyor. Bu ışık, işçilere sınıf bilincini veren, onlara yaşadıkları sömürü düzenini sorgulatan, örgütlü mücadelenin nasıl olması gerektiğini gösteren ışıktır.
Biz, patronları artık bir kambur gibi sırtımızda taşımak istemiyoruz. Krizin faturasını ödemek istemiyoruz. Mezbahaya götürülürken, kesilene kadar başına ne geleceğini bilmeyen koyunlar gibi yaşamak istemiyoruz. Kapitalizmin karanlığına mahkûm olmak istemiyoruz. O halde bizim bu ışığa ihtiyacımız var. Ama unutmayalım ki, farkında olsun olmasın bütün işçilerin bu ışığa ihtiyacı var. Bu ışık öyle bir ışık ki paylaştıkça güçleniyor, güçlendikçe karanlığı aydınlığa dönüştürüyor. Çağrımız tüm işçi kardeşlerimizedir. Aydınlık yarınlar için UİD-DER’de örgütlenelim, bu ışığı hep beraber büyütelim!
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...