Buradasınız
Gözlerimizdeki Parıltı Dünyayı Aydınlatacak
Gazi Mahallesinden UİD-DER üyesi bir kadın işçi
UİD-DER’imizin 1. yılını doldurmuş olması vesilesi ile bir mektup yazmak istedim; açıkçası çok zorlanıyorum. Pek yazmayı beceremem ben. Ama bundan değil yazamayışım: “Kendimi” de anlatamam herhalde ondan.
Ben kadın bir işçiyim. Hiç doğum yapmadım. Ama anneyim, gerçekten öyle hissediyorum. UİD-DER benim, bizim çocuğumuz gibidir. Bazen de kendimi(zi) UİD-DER’in çocuğu gibi görürüm. Düşündüğümde ikisi de doğru ama ben onu çocuğum gibi düşünmekten daha çok hoşlanıyorum.
UİD-DER denince gözümde canlanan ilk şey onun amblemi oluyor. Amblemindeki çarkın içinden yükselen işçilerin yetenekli, militan elleri ve kızıl bayrağımız. Sonra da temsilciliklerimiz için kullandığımız mekânlarımız geliyor aklıma. Çalıştığım bölgeye en yakın yer olan Gazi Mahallesi temsilciliğinde bulunuyorum ben. İş çıkışı soluğu ilk aldığımız yerdir derneğimiz. Girer girmez yapılacak işler çağırır bizi yanına. Demlenmeyi bekler ocakta çayımız. Onlarca erkek ve kadın işçi eller kucaklar UİD-DER’ini. Derken dostlar gelir. Demli çaylar sofraya dizilir ve UİD-DER menüsü: Yumurta, peynir, zeytin, ekmek… “Bu muydu!” demeyin sakın! Yiyebileceğimiz en lezzetli yemeklerdir UİD-DER sofrasında yediklerimiz. Çoğunluğun görüşlerinden oluşan bir tespitimiz daha var: Yorucu iş koşulları bizde gerginlik, stres, ağrı-sızı gibi rahatsızlıklar yaratır. İşte biz derneğimizin kapısından içeri girerken tüm bunlar dışarıda kalıyor. O kapıdan girdiğimizde nihayet nefes alabiliyoruz. En güzel sohbetlerimizi orada ediyoruz. Haftada bir “Hava Döndü” hocamız geliyor. En güzel şarkılarımızı orada söylüyoruz:
İnsan, insan olduğundan
Ezmekten ezilmekten nefret eder
Ne altında köle ister
Ne üstte efendiye boyun eğer
…
Bekleyen günler, güzel günlerimiz
Ellerinizdedir
Haklı günler, büyük günler,
Gündüzlerinde sömürülmeyen
Gecelerinde aç yatılmayan
Ekmek, gül ve hürriyet günleri!
Ve daha nice umut, inanç ve güzellik taşıyan şarkılar…
Bazı geceler mahalledeki dostlarımızı ziyaret ediyoruz. Hiç görmediğimiz yüzler tanıyor, hiç bilmediğimiz hayatlara giriyoruz. Ama bu hayatların hiçbiri bize uzak değil ki. Birkaç hafta gitmesek evlerine fırçamızı da yiyoruz. Bu bile ne sevindirici bilseniz… Bizden birileriyle biz olmak, karamsar gözlerde parıltı bırakmak.
Gözlerden gözlere taşınan
ve her işçinin gözünde yeniden hayat bulan
ve dünyanın tüm işçilerinin
gözlerine taşımaya ant içtiğimiz bu parıltılar
dünyanın aydınlık geleceğine
inancımızı taşıyor.
Rözmaş işçisi direniyor
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...