Buradasınız
Gün, 1 Mayıs Alanında Mücadeleyi Büyütme Günüdür!
Ankara’dan taşeron sağlık İşçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1 Mayıs, 1889’da İkinci Enternasyonal’de “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. 1 Mayıs’ı 1890’da ilk kutlamaların yapılmasından bu yana 126 yıldır alanlarda kutlamaktayız. Bu yıl 127. kez yine alanlarda olacağız. O günden bugüne sermayenin işçiler üzerindeki baskısı olanca şiddetiyle devam etmekte. Her geçen gün daha fazla çalışmaya ve bunun karşılığında daha az kazanmaya zorlanıyoruz.
Bu sene 1 Mayıs’a, şaibeli bir referandum, OHAL, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan haksız KHK’ler ve giderek artan anti-demokratik uygulamaların gölgesinde giriyoruz. Öte yandan işçilerin sıkıntıları ise dağ gibi birikmiş durumda; artan işsizlik, yasaklanan grevler, iş kazaları, düşük ücretler, uzun iş saatleri, giderek artan taşeronlaştırma ve kıdem tazminatının gasp edilmeye çalışılması gibi sorunlar her gün daha fazla canımızı yakıyor. AKP hükümeti milletten yana olduğunu söyleyerek işçileri kandırıyor, oysa işçilerin haklarını patronlara peşkeş çekip işçinin sırtına daha fazla yük bindirmekte bir an bile tereddüt etmiyor. 7 Haziran seçimleri sonrası işçiler üzerindeki yıpratıcı etkiler, özellikle muhalif işçiler üzerindeki baskılar çok fazla artmış durumda.
Ben bir taşeron işçisi olarak taşeron çalışma biçiminin ne kadar belalı bir sistem olduğunu her gün yaşamaktayım. Uzun iş saatleri, kadro verilmeyişi, geçinmeye yetmeyen düşük ücretler en önemli sorunlarımız. AKP hükümeti tarafından kadro sözü verilip işçilerin kandırılması, taşeron işçilerin de düzene karşı kızgınlığını arttırdı. İşçilerin tepkisi her geçen gün biraz daha artıyor.
Bu sorunların karşısında 1 Mayıs’ta sesimizi yükseltmenin önemi fazlasıyla artmış durumdadır. Gün korkup, bize reva görülenlere razı olma günü değildir. Gün cesaretimizi toplayıp alanlarda mücadele bayrağını yükseltme günüdür.
- Metal İşçisi Kadınlar Olarak 1 Mayıs’ta UİD-DER’leyiz
- Çocuklarımızın Geleceği İçin Haydi 1 Mayıs’a
- New York’lu İşçiler: Mayıs Ayında Kira Ödemiyoruz!
- Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Örgütlülüğümüz!
- Dünyada 1 Mayıs: Yasaklara, Baskılara İnat Mücadele!
- Sendikalardan 1 Mayıs Açıklamaları
- 1 Mayıs Ruhuyla Birleşelim!
- UİD-DER’li Kadınlar 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- Bugün 1 Mayıs Kardeş
- Birleşen İşçi Her Zaman Kazanır
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- 1 Mayıs’la Umudumuzu Yeniden Kuşandık
- Yaşasın 1 Mayıs!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhunu Yaşatıyoruz!
- 1 Mayıs Geliyor ve Bir Kahraman Lazım!
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadelemizi ve Dayanışmamızı Güçlendirelim!
- İşten Atmalara ve Ücretsiz İzinlere Hayır!
- Sendikalardan Çağrı: Güzel Günler İçin 1 Mayıs’a!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...