Buradasınız
Hükümet Gerçek Niyetini Açıkladı: Kıdem Pranga İmiş!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Patronların istekleri temelinde çalışan AKP hükümeti, uzun bir süredir kıdem tazminatını bir fona aktarmak ve zamanla ortadan kaldırmak istiyor. 18 Mayısta üst düzey şirket yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin kıdem tazminatını patronların ayağına takılmış pranga olarak değerlendirmesi, hükümetin gerçek niyetinin ne olduğunu gözler önüne seriyor.
AKP hükümeti, kıdem fonunu işçiler için iyi bir şeymiş gibi sunuyor. İşçilerin yüzde 80’inin kıdem tazminatı alamadığını, fonla birlikte tüm işçilerin kıdem tazminatı alabileceğini iddia ediyor. Oysa bu doğru değil ve amaç işçilerin kafasını karıştırmak, onların tepkisini yatıştırmak ve kıdem tazminatını yok etmek için yolu pürüzsüz hale getirmektir. Çünkü eğer AKP tüm işçilerin kıdem tazminatı almasını istiyorsa, bir yasayla derhal taşeronluk sistemine son verebilir ve ayrıca bir gün çalışan işçinin bile kıdem tazminatı almasının önünü açabilir. Gerçek niyet işçilerin iş güvencesi olan, işten atmalara karşı bir fren rolü üstlenen kıdem tazminatına el koymaktır. Gerçek budur ve biz de bıkıp usanmadan bu gerçeği açıklıyoruz.
Nitekim Capital ve Ekonomist dergilerinin düzenlediği ve üst düzey şirket yöneticilerinin katıldığı CEO Club toplantısında konuşan Bakan Nurettin Canikli, hükümetin gerçek niyetinin ne olduğunu açıkladı. Sermaye sözcülerinin olduğu bir toplantıda konuşan Canikli, aynen şunları söyledi: “Bu güne kadar hayata geçirmekte zorlandığımız tüm reform paketlerini hayata geçiriyoruz çok hızlı bir şekilde. Buna en çetrefilli konular dâhil. Mesela kıdem tazminatı fonuyla ilgili çalışmalarımız sona geldi. Çalışanların müktesep haklarının elbette korunması önceliğimizdir, bundan bir taviz vermeden bu meseleyi inşallah çözeceğiz. Çünkü burada reel sektör üzerinde, firmalar üzerinde çok ciddi yük var, bir prangadır adeta!”
Kıdem tazminatı patronlar üzerinde bir yük imiş, pranga imiş! Hani hükümetin tüm derdi kıdem tazminatı alamayan işçilerdi? Hükümet, işçiler için iş güvencesi olan kıdem tazminatını patronların ayağındaki bir pranga olarak görüyor ve ortadan kaldırmak istiyor. Bütün mesele budur. “Biz işçileri düşünüyoruz” söylemleri ise yalandır ve amaç kafa karıştırmaktır. Tüm işçiler AKP’nin gerçek niyetlerini görmeli ve iş güvencelerine sahip çıkarak savunmalıdırlar!
Tarihten Tarihimizi Okumak!
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...