Buradasınız
İki Sınıf, İki Düşman!
Gebze’den bir grup işçi
Geçtiğimiz Pazar günü Gebze UİD-DER temsilciliğinde 1900 adlı filminin ikinci bölümünü seyrettik. Filmin ilk bölümünde bir toprak sahibinin ve onun yanında çalışan bir köylünün oğulları üzerinden sınıflar arasındaki ayrım anlatılıyordu. İkinci bölümde ise 1943 yılına kadar yaşanan süreç anlatıldı.
Filme çeşitli fabrikalardan işçi arkadaşlar katıldı. Ayrıca DTP’den arkadaşlar da aramızdaydı. Film, patronlar sınıfının faşist çeteleri nasıl örgütlediğini ve bu örgütlerin yaptığı vahşeti bütün çıplaklığıyla anlatıyordu. Köylü bir ailenin oğlu olan Olmo bunu güzel bir şekilde ifade ediyordu: “Faşistler bir gecede mantar gibi bitmediler. Onları efendiler ektiler ve onlara para verdiler. Onlar parayı koyacak yer bulamayınca savaşı icat ettiler. Bu savaşta kaybeden proletarya, köylüler ve halk oldu.”
Bugün de kapitalist sistem derin bir krizin içerisinde ve uzun süredir başlayan savaş dünyanın birçok yerine sıçramaya başladı. Geçmişte olduğu gibi patronlar sınıfı, bu krizi aşmanın yolu olarak savaşı seçerek, bizlerin tepelerine bomba yağdırıp tüm halkları birbirine katlettirecekler. Bunun yolunu şimdiden döşemeye başladılar. Yaşadığımız topraklar da dâhil tüm dünyada milliyetçilik yükseltilmeye başladı. Ve biz emekçiler örgütsüz olduğumuzdan, gerçek düşman yerine bizlere düşman gösterilen sınıf kardeşlerimizi katletmek için cephelere sürüleceğiz. Oysa gerçek düşman sınıf kardeşlerimiz değil kapitalist sömürücülerdir. Ve bizler bir bütün olarak kapitalist düzeni hedef almazsak tüm sorunlarımız devam edecektir. Faşizm burjuva düzenin işçi sınıfının mücadelesini ezmek için başvurduğu bir rejimdir. Dolayısıyla biz sorunu sistemde aramalıyız. Kapitalist sistem dünyayı ve insanlığı yok etmeden biz onu yok etmeliyiz.
Emperyalist savaşlara karşı sınıf savaşı!
Spor, Şiir, Müzik
Hak, Hukuk, Adalet mi?
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...