Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
İşçi Evlerini Ziyaret Ediyoruz
Bostancı’dan UİD-DER’li işçiler
UİD-DER’li işçiler olarak sınıf dayanışmasını güçlendirmek için işçi ailelerini de ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerimizden birini de, bir hastanede taşeron işçi olarak çalışan bir işçi ablamızın evine yaptık. Tüm aile fertlerinin yüzünde sıcak bir gülümseme karşıladı önce bizi. İçeri girdiğimizde bir de baktık ki büyük bir özveriyle hazırlanmış mükellef bir sofra bizi bekliyordu. Çay içmeye geldiğimiz bu sıcak işçi evinde özenle hazırlanmış bu sofra biz işçilerin paylaşımcılığının, gönül zenginliğinin bir göstergesiydi.
Güzel bir yemeğin ardından güzel bir sohbet başladı. 12 Eylül karanlığını konuştuk önce. O günden bu yana Türkiye işçi sınıfının kayıplarını, bu karanlığı nasıl yırtacağımızı konuştuk. O dönemleri yaşamış abimizin 12 Eylül’den sonra yitirdiği umudunu şimdi yeniden kazanmaya başladığını söylemesi mutlu etmişti bizi. Ablamız ise taşeron işçisiydi ve taşeronluğun bütün sorunlarını alabildiğine yaşıyordu çalıştığı yerde. İşçilerin arasındaki yabancılığı nasıl kırmaya başladıklarını anlattı bize. Çok uğraşmışlardı, çok emek vermişlerdi ama karşılığını da almışlardı bu emeğin. İlk zamanlar sorunlarını birbirleriyle çözmek yerine her şeye bağırıp çağıran şefe koşan işçiler artık değişmişlerdi. Bu bile önemli bir kazanımdı. Çünkü en küçük sorunlarını bile kendileri çözemeyen işçiler için daha büyük sorunların çözümü imkânsız hale geliyordu.
Yıllardır tanışıyormuşuz gibiydi sohbetimiz. Hem dertlerimizi paylaştık hem de eski günlerin tatlı anılarını. İşçi abimizin neşeli köy anıları, çayın yanında yediğimiz tatlı gibi keyif kattı sohbetimize. Saat ilerliyordu ve hiç istemesek de ayrılma vakti gelmişti. Bu güzel işçi ailesiyle paylaştığımız bu güzel akşam çok şey ifade ediyordu bizim için. Biz işçilerin paylaştıkça çoğaldığını gördük. Sorunlarımızın ortaklığını, birbirimize güven duyabileceğimizi, bu güveni yaratmakta derneğimizin ne kadar önemli bir araç olduğunu gördük. Aynı duyguları yaşattığımız inancıyla ayrıldık o akşam. Yine geleceğiz ablacığım. Sıcak bir çay ve sıcak bir sohbet için yine geleceğiz.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...