Buradasınız
İşçiler Emek ve Umudun Düşmanlarına Karşı Direnişte!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sermaye sınıfı pandemiyi işçileri işten atmanın, ücretleri düşürmenin, çalışma saatlerini uzatmanın, iş yükünü arttırmanın ve hakkını arayan işçileri cezalandırmanın bahanesi haline getirdi. Siyasi iktidar da sermaye sınıfının safındadır ve birlikte işçi sınıfına saldırıyorlar. En ufak hak arayışına, emekçilerin haksızlıklar karşısında yan yana gelmesine, umudun filizlenmesine tahammül edemiyorlar. Zalim efendiler, zorbalıkla iktidarlarının ömrünü uzatmaya çalışıyor. Son süreçte artan baskı ve yasaklar, işçilerin haklı mücadeleleri karşısında alınan saldırgan tutumlar bunun en somut ifadesidir.
AKP’nin “lebaleb” kongrelerini görmezden gelen valilik ve kaymakamlıklar, hemen sermayeden yana tutum aldılar ve 1 Mayıs’ı “salgın” gerekçesiyle yasaklamaya başladılar. İşçi örgütlerinin ve sendikaların genel kurulları, eylemleri, basın açıklamaları ve yürüyüşleri 1 Mayıs’ı da kapsayacak şekilde bir ay süreyle yasaklandı. Bu çifte standardın anlamı bellidir. İşçilerin yan yana gelmesi ve son süreçte dizginlerinden boşalan haksızlıklara tepki göstermesi engellenmek istenmektedir.
Artan baskılara bir örnek teşkil etmesi bakımından işçi direnişlerine bakmak anlamlı olacaktır. Kanunlara göre sendikalaşmak işçilerin hakkı. Ancak Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Çerkezköy’deki Adkotürk Makarna’da da işçiler bu haklarını kullanarak Tekgıda-İş’e üye oldukları için işten atıldılar. Patronun kanun tanımazlığı karşısında kılını kıpırdatmayan polis, geçtiğimiz günlerde fabrikadaki işçileri bilgilendirmek isteyen sendikanın ve direnişçi işçilerin karşısına dikildi. İşçilerin ses cihazına el koymaya çalıştı.
Aylardır işyerleri önünde mücadelelerini sürdüren İstanbul’daki SML Etiket, Sinbo ve PTT işçileri de son süreçteki yasaklardan nasibini aldı. Kod 29 zulmüne karşı mücadele eden işçiler, salgın bahanesiyle engellenmek istendiler ve direniş alanlarında teker teker gözaltına alındılar. Sadece bu kadarla sınırlı da değil! Muktedirler tarihe geçecek bir yasak kararına daha imza attılar. Patronun villasının bulunduğu sokağa özel eylem yasağı koydular. Sendikalaştıkları için Kod 29 bildirimiyle işten atılan Migros Depo işçilerinin sendika düşmanı patronlarını, Tuncay Özilhan’ı protesto etmesi yasak! İşçiler bu keyfi yasak kararını tanımadıkları için defalarca gözaltına alındılar.
İşçi sınıfının ozanı Nazım Hikmet, bir şiirinde kapitalist sistemin efendilerini “onlar ümidin düşmanıdır” şeklinde betimliyordu. Evet, işçi ve emekçilerin sırtından saltanat süren bu bezirgân soyu, şu yeryüzünde güzele dair ne varsa hepsinin; ümidin, doğanın, emeğin, insanın, yaşamın düşmanıdır. Yasaklardan, baskılardan, saldırılardan medet uman, meydanlarda bir araya gelmemizden korkuya kapılan egemenler, esasında umudun ve direncin büyümesinden endişe duyuyorlar. Gelin patronlara, cümle bezirgâna inat birleştirelim yumruklarımızı. Güzele dair ne varsa düşman kesilen örgütlü kötülüğe karşı, gelin yan yana gelelim, dayanışma içinde olalım, birbirimize kol kanat olalım. Örgütlü iyilik olarak kötülüğün karşısına dikilelim. Özgürlük dolu yarınları kurmak için ümidi hep birlikte büyütelim.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
- Depremin Yaraları Kanamaya Devam Ediyor
- Ne Kadar Vergi Veriyoruz, Karşılığında Ne Alıyoruz?
- Dert Bizde Derman Ellerimizde, Birliğimizdedir!
- İşçi Dayanışması 195. Sayı Çıktı!
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Sendikal Örgütlülük Kâğıt Üstünde Kalmasın
- Tarihin Bir Yankısı: Sınıfına İnan, Gücüne Güven!
- Bu Fikirleri Kimler Üretiyor?
- Kamuda Tasarruf Paketinden Payımıza Düşenler
- Kapitalizm Yıkılmadan İnsanlık Nefes Alamaz!
- İşçi Dayanışması 194. Sayı Çıktı!
- Bir Müthiş Bahtiyarlık: “Anlamak Gideni ve Gelmekte Olanı”
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- İşçi Sınıfının Mücadele Saflarını Güçlendirelim
- İşçi Dayanışması 193. Sayı Çıktı!
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- Hayat Pahalı Ama Hayatımız Çok Ucuz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...