Buradasınız
Karanlığın Boğamadığı Haykırış: “Özgürlük!”
Fatih’ten bir emekçi kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Taliban’ın Afganistan’da yönetime yeniden el koymasının üzerinden tam bir yıl geçti. Bu bir yılda korkunun hâkim kılındığı, tüm demokratik hak ve özgürlüklerin yok edildiği, belirsizliklerin arttığı ülkede kitlesel göçler yaşandı. Özellikle kadınların yıllardır mücadele ederek kazandığı tüm haklar yok edildi. Bunun içindir ki emekçi kadınlar için, geçen bu bir yıl 365 günden çok daha fazlasını alıp götürdü.
Ancak tüm baskıya, karanlığa rağmen Afganistanlı emekçi kadınların mücadelesi hiç durmadı. Taliban’a karşı ilk günden bu yana “Azadi” yani “Özgürlük” şiarını yükselttiler. Taliban’ın yönetime gelmesinin birinci yılında da kadınların yok sayılmasına karşı “biz varız” diyen emekçi kadınlar yan yana geldi. Onlarca kadın sessizleştirilen, koyu bir karanlığın çöktürüldüğü sokaklarda “iş, ekmek, özgürlük” haykırışlarını yükseltti. Üzerlerine silahlarla ateş açılsa da vazgeçmeyeceklerini bir kez daha gösterdiler.
Çoğumuzun hayal etmekte bile zorlanacağı koşullarda bu mücadeleyi yürütüyor Afganistanlı emekçi kadınlar. Geçtiğimiz son bir yılda kadınların yanlarında erkek olmadan dışarı çıkmaları yasaklandı, kadın programları kapatıldı, medyada çalışan kadınların işlerine son verildi, araba kullanmaları yasaklandı. Çalışma hayatından koparılan kadınlar evlere hapsedildi, tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de ekonomik krizin, yoksulluğun, açlığın yükü kadınların omuzlarına yıkıldı. Adım adım karanlığa giden bu yoldaki taşları kaldırmak için kadın emekçiler sabırla, inatla ve umutla mücadele ediyorlar.
Evlerinde yan yana geliyor, birbirlerine okuma-yazma öğretiyor, çeşitli dernek ve partilerde örgütleniyor ve dünya işçi sınıfı kadınlarının desteğini bekliyorlar. Bizler de UİD-DER’li emekçi kadınlar olarak mücadelede öne çıkan Afganistanlı kadın kardeşlerimizin baskıya, sömürüye, savaşlara karşı yeşerttiği umudu kendi topraklarımızda büyütüyoruz.
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...