Buradasınız
Lise Öğrencileriyle Okulların Açılması Üzerine Konuştuk
Okulların açılmasıyla birlikte, eğitim-öğretim masrafları emekçi ailelerin bütçesini zora soktu. Tuzla-Aydınlı’da lise öğrencileriyle okul masrafları ve yaşadıkları sorunlar üzerine bir röportaj yaptık.
UİD-DER: Eğitim masraflarını öderken sıkıntı çekiyor musunuz?
Meslek lisesi son sınıf öğrencisi: Evet, çünkü dört kardeş olduğumuz için bana ayrılan bütçe de haliyle kısıtlı olduğundan ailem eğitim ihtiyaçlarımı karşılamakta sıkıntı çekiyor.
Lise son sınıf öğrencisi: Eğitim hayatım boyunca ailem hiçbir zaman eğitim masraflarımı yeterince karşılayamadı. Çünkü babam işçi, annem ev hanımı. Her yaz tatilinde okul açılana kadar çalışır, bir yandan aileme yardımcı olmaya, bir yandan da eğitim masraflarım için para biriktirmeye çalışırım.
UİD-DER: Aldığın eğitimle geleceğinin nasıl olacağını düşünüyorsun?
Meslek lisesi son sınıf öğrencisi: Aldığım eğitimle çok parlak bir geleceğim olacağına inanmıyorum. Ancak kendi çabalarımla istediğim gibi bir gelecek elde edebilirim.
Lise son sınıf öğrencisi: Doğrusunu söylemek gerekirse aldığım eğitimle parlak bir geleceğin beni beklediğine inanmıyorum. Bu çarpık eğitim sisteminde bir işçi çocuğunun ne kadar geleceği olursa benimde o kadar geleceğim var işte.
UİD-DER: Eğitim emekçilerinin verdikleri mücadelelere destek oluyor musun?
Meslek lisesi son sınıf öğrencisi: Destek veriyorum. Çünkü şu an atama bekleyen binlerce eğitim emekçisi işsizken bizim derslerimiz boş geçiyor. Tabii bu durum da hem onları hem de bizi feci şekilde olumsuz etkiliyor.
Lise son sınıf öğrencisi: Her gün televizyonlarda izliyoruz, binlerce öğretmen atama bekliyor ama bir türlü atanmıyorlar. Şöyle eğitim hayatıma bakıyorum da öğretmenlerimizin tam olduğunu, derslerimizin boş geçmediğini hatırladığım bir yılım yok. Her sene aynı muhabbet, “öğretmen atanmadığı için bu dersiniz boş geçecek çocuklar”. Çok teşekkür ederiz milli eğitim bakanlığı! Dışarıda binlerce eğitim emekçisi işsizken bizim derslerimiz hep boş geçiyor.
UİD-DER: Eğitim bütün öğrencilere eşit şekilde veriliyor mu?
Meslek lisesi son sınıf öğrencisi: Tabii ki kocaman bir HAYIR... Paran varsa güzel bir eğitim alırsın, yoksa devletin verdiği uyduruk eğitimle yetinmek zorunda kalırsın. Eğitim eşit olmadığı gibi fırsatlar da iyi eğitim gören öğrencilerle aynı değil, böyle düşünüyorum.
Lise son sınıf öğrencisi: Eğer sınıflı bir toplumda yaşıyorsak eşitlik kavramı bizim için çoktan hayal olmuş demektir. Zaten eşitlik bizim için hayal oldu. Paramız olmadığı için, işçi çocuğu olduğumuz için devletin bize sunduğu eğitim belli. Patron çocukları kolejlerde en iyi öğretmenlerle en iyi eğitimleri alırken, biz boş sınıfımızda boş geçen dersimiz için öğretmen bekliyor olacağız.
UİD-DER: UİD-DER parasız eğitimi savunuyor. Sizce de eğitim parasız olmalı mıdır?
Meslek lisesi son sınıf öğrencisi: Hakkım olduğu halde gerçekleşmeyen parasız eğitim hakkımı kullansam tabii ki çok güzel olur. Eğitimin parayla değer kazanması yerine emeğimle değer kazanmasını isterim. Yani param yok diye emeklerimin de yok sayılmasını istemiyorum. Kendimi ispat etmek isterken paranın önüme engel olarak geçmesini istemiyorum.
Lise son sınıf öğrencisi: Güya anayasada eğitim ücretsiz ama nedense bir benim gittiğim okullara uğramadı şu ücretsiz eğitim! Anlayacağınız ücretsiz eğitim bizi teğet geçti. Zaten kıt kanaat geçinmeye çalışırken bir de eğitim masrafları belimizi büktü. Zaten zor olan hayatımızı daha da zorlaştırmasalar da bari eğitimi ücretsiz alabilsek.
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...