Buradasınız
Metal İşçileri TİS Sürecine Ne Kadar Dahiller?
Gebze’den bir kadın metal işçisi
Binlerce metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme süreci 14 Eylülden itibaren başladı. Metal sektöründeki grup toplu sözleşmeleri, Türk-Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş sendikaları ile metal patronlarını temsil eden MESS arasında yürütülüyor. MESS’e bağlı metal patronları bu süreçte metal işçilerinin sınırlı olan haklarını daha nasıl kırparız diye uğraşıyorlar. İşçileri temsil eden Türk Metal, Çelik-İş ve Birleşik Melal-İş sendikaları ise TİS sürecine ilişkin her biri ayrı ayrı teklifler sunuyorlar. Ancak işçileri temsil eden sendikalarının tepesinde oturan sendikacıların sundukları tekliflerden üyelerinin haberleri bile yok. Gangster Türk- Metal’in tepesinde oturan çete başları, bıraktık üyelerine sormayı, aksi bir ses çıkaracak işçileri hemen işten atmakla tehdit ediyorlar. Çelik-İş’in ve Birleşik Metal-İş’in tepesindeki bürokratlarsa üyelerine sorarak veya işçilerle birlikte bir TİS taslağı hazırlamıyorlar.
Bundan önceki sözleşme döneminde kriz bahanesiyle metal işçileri ne yazık ki hiçbir kazanım elde edememişlerdi. Ücretler açlık sınırının bile altında kalmış, sosyal haklar iyice kırpılmış, esnek çalıştırma sözleşmeye sokulmuş, üç vardiya çalışan onlarca fabrikada vardiya sayısı ikiye düşürülmüştü. Aradan tam iki yıl geçti ve bir sözleşme dönemi daha geldi çattı. Peki, taslaklar hazırlanmış, teklifler sunulmuş ve görüşmeler başlamışken, metal işçileri hayatlarını bu kadar yakından ilgilendiren bu sürece ne kadar dahiller? Süreç hakkında ne kadar bilgiye sahipler?
On binlerce metal işçisini ilgilendiren bu süreçte işçilerin çok büyük bir kısmı TİS sürecinden bihaber durumda. Metal işçileri, üyesi oldukları sendikanın verdiği teklifi ya sendikaların web sitelerinden ya da basına yansıyan haberlerden öğreniyorlar. Bunun en büyük nedeni, sendikalarda TİS sürecine dair ciddi bir çalışmanın yapılmamasıdır. Yani sendikacılar ne TİS sürecine ne de işçilerin eğitim ve örgütlenmesine dair bir şey yapıyorlar. Bir metal işçisi olarak ben de farklı fabrikalarda çalışan işçi arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerde hep aynı cevabı alıyorum: “Fabrikada bununla ilgili herhangi bir hazırlık yok”, “fabrika çok durağan şaşırıyorum, bu işe bir anlam veremiyorum”, “sendikacılardan herhangi bir açıklama gelmiyor”… Bu cümleler gösteriyor ki, sendikacılar işçileri TİS sürecine dahil etmeden MESS patronlarının karşısına cılız bir örgütlenmeyle çıkıyorlar. Fabrikadaki işçi temsilcileri de taslak hakkında bir şey bilmiyorlar.
Sendikal mücadelenin bir parçası olan ve hayatımızı yakından ilgilendiren TİS sürecine doğrudan katılmalıyız. Çalışma koşullarımızı, ücretimizi belirleyen sözleşme taslaklarının hazırlanmasında sonuna kadar taleplerimizi dile getirmeliyiz. Binlerce metal işçisini ilgilendiren sözleşme sürecinin nasıl hazırlandığını, nasıl sonuçlanacağını, patronların insafına, sendika bürokratlarına eline bırakmışsak bu biz işçilerin örgütsüz olduğunun en açık göstergesidir. Çalıştığımız fabrikalarda “temsilcileri seçtik, onlar yapsın”, “sendikaya yönetici seçtik, bizi temsil etsinler” dediğimiz sürece elimizde kalan hakları da kaybedeceğiz. Eğer insanca çalışma, insanca yaşayacak bir ücret ve sosyal haklar istiyorsak örgütlenmek zorundayız. Bizler ancak o zaman karşımıza çıkacak engelleri aşacak gücü kendimizde bulabiliriz.
Genç Yaşta Gelen Ölüm
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Birleşik Metal-İş’ten Grev Kararı: Metal İşçileri Greve Hazır!
- Metal İşçilerinin MESS’i Protesto Eylemleri Sürüyor
- Ay Sonunu Bırak, Ortasını Getiremiyoruz!
- Metal İşçileri Greve Hazırlanıyor
- Metal İşçileri Çorlu’da Haykırdı: Greve Hazırız!
- Metal İşçilerinin Eylemleri Devam Ediyor
- Metal İşçisiyiz, MESS’in Dayatmalarına Boyun Eğmiyoruz!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Kimleri İlgilendirir?
- Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /2
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /1
- Seyahat, Hayat Pahalılığı ve MESS Sözleşmeleri!
- 1977 MESS Grevine Güç Katan Emekçi Kadınlar
- Bu Pahalılıkta Davut Abi’yi Neden Misafir Ediyoruz?
- Birleşik Metal-İş: Metal İşçileri Mücadele Ateşini Yaktı!
- MESS’e Karşı Birliğimizi Güçlendirelim!
- MESS Dayatmalarına Birlikte Karşı Duralım!
- Birleşik Metal-İş Üyesi İşçiler MESS Dayatmalarına Direniyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...