Buradasınız
Metal İşçilerinin MESS’i Protesto Eylemleri Sürüyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Metal işkolunda yetkili işçi sendikaları ile patron örgütü MESS arasında süren 2023-2025 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sonrasında arabulucu süreci de anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı. Ocak ayının ikinci haftasında arabulucu raporunun taraflara ulaşmasının ardından sendikalar, grev kararını 60 günlük süre içinde uygulayabilecek.
Asgari ücrete yüzde 49 zam yapılması, 2023 yılı resmi enflasyonunun yüzde 65 olması ve daha da önemlisi metal işçilerinin fabrikalarda yükselttiği “grev” sesleri üzerine MESS zam teklifini önce yüzde 50’ye sonra yüzde 60’a çıkardı. Sosyal haklara yönelik teklifini ise 5 puan arttırarak %85’e çıkardı. Sonraki altışar aylık dilimlerde resmi enflasyon oranında artış teklifinde herhangi bir değişiklik yapmadı. MESS ayrıca, sözleşmenin 3 yıllık yapılmasını, tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasının kaldırılmasını, ikramiyelerin işe gelinmeyen günler için kesilmesini kısacası kazanılmış hakları geri götürecek tekliflerini masada tutmaya devam ediyor. 150 bin işçiyi temsil eden işçi sendikaları MESS’in yaptığı son teklifi de reddettiler.
MESS’in sürdürdüğü düşük zam dayatması ve uzlaşmaz tutumu fabrikalarda protesto ediliyor. Türk Metal Sendikasının örgütlü olduğu fabrikalarda işçiler “emeğimizin karşılığını alana kadar, eylemse eylem, grevse grev” diyerek tepkilerini gösteriyor. Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu fabrikalarda ise üç vardiyadaki işçiler pazartesi ve cuma günleri birer saatlik iş durdurma eylemlerine devam ediyorlar. Kent meydanlarında, organize sanayi bölgelerinde yürüyüş ve eylemler yaparak, grev eğitimleri düzenleyerek greve hazırlanıyorlar.
Birleşik Metal-İş Sendikası son olarak 5 Ocak Cuma günü Bilecik Atatürk Parkında yaptığı basın açıklamasıyla MESS’in işçi düşmanı tavrını protesto etti. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar metal işçilerine hitaben yaptığı konuşmada, “Buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki kazanılmış haklarımızı bir toplu iğne kadar olsa geriye götürecek hiçbir teklif ve dayatmalarını asla ve asla kabul etmeyeceğiz… Her gün temel tüketim maddelerine yağmur gibi zam yapılmakta, her gün alım gücümüz eriyor. Dün aldığımızı bugün aynı fiyata alamıyoruz. Ücretlerimiz giderek eriyor, paramız pul olmuş durumda. Bizler her gün yoksullaşırken patronların keyfi yerinde. Onlar kasalarını dolduruyor, kârlarına kâr katıyorlar. En zor koşullarında ölümüne çalışan metal işçilerinin bu sefalet zammı oranlarını kabul etmesi elbette ki beklenemez” dedi.
Eylem “Metal İşçisi Köle Değildir”, “Sadaka Değil Toplu Sözleşme” ve “İşçiler Açken Patronlara Huzur Yok” sloganlarıyla sona erdi.
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Birleşik Metal-İş’ten Grev Kararı: Metal İşçileri Greve Hazır!
- Metal İşçilerinin MESS’i Protesto Eylemleri Sürüyor
- Ay Sonunu Bırak, Ortasını Getiremiyoruz!
- Metal İşçileri Greve Hazırlanıyor
- Metal İşçileri Çorlu’da Haykırdı: Greve Hazırız!
- Metal İşçilerinin Eylemleri Devam Ediyor
- Metal İşçisiyiz, MESS’in Dayatmalarına Boyun Eğmiyoruz!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Kimleri İlgilendirir?
- Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /2
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /1
- Seyahat, Hayat Pahalılığı ve MESS Sözleşmeleri!
- 1977 MESS Grevine Güç Katan Emekçi Kadınlar
- Bu Pahalılıkta Davut Abi’yi Neden Misafir Ediyoruz?
- Birleşik Metal-İş: Metal İşçileri Mücadele Ateşini Yaktı!
- MESS’e Karşı Birliğimizi Güçlendirelim!
- MESS Dayatmalarına Birlikte Karşı Duralım!
- Birleşik Metal-İş Üyesi İşçiler MESS Dayatmalarına Direniyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...