Buradasınız
UİD-DER Açık Hava Film Gösterimleri Devam Ediyor
Aydınlı’dan bir işçi
UİD-DER Aydınlı açık hava film gösteriminde bu sefer “Sevimli Hayvanlar” adlı animasyon filmini izledik. Bu seferki gösterimde izleyicilerin büyük çoğunluğunu mahalledeki çocuklar oluşturdu. Yaklaşık 80 çocuk ve ailesi katıldı film gösterimine.
Bütün bir hafta boyunca mahalledeki parklarda, sokaklarda oyun oynayan çocuklara ve ailelerine filmin duyurusunu yaptık. Bir sonraki gün mahalleye çıktığımızda ise hangi çocuğa söylediysek haberimiz var diyorlardı. Boşuna dememişler “çocuktan al haberi” diye. Etkinlik iftar saatinden sonra başladı. İftar bittikten sonra dört bir yandan çocuklar koşarak geliyorlardı. Onların bu gelişini izlemek gerçekten de keyif vericiydi. Bazı çocuklar yanında ailelerini de getirmişti. Filme başlamadan önce sunucu arkadaş çocuklara doğayı temiz tutmanın, kirletmemenin önemini anlattı. Ve çocuklara UİD-DER nasıl bir yer diye sordu. Çocuklardan biri kalkıp şunları söyledi: “UİD-DER işçilerin geldiği bir yerdir. İşçilerin haklarını dünya çapında savunur. İşçilerle birlikte 1 Mayıs’a katılır. Film gösterimleri yapar.” Bir çocuğun bunları söylüyor olabilmesi çok güzel bir şey.
Film doğanın nasıl tahribata uğradığını anlatıyordu. İnsanların doğaya nasıl zarar verdiğini, küresel ısınmaya nasıl yol açtığını ve para için yapamayacakları hiçbir şeyin olmadığını anlatıyordu. Gerçekten de bu çürüyen düzende bilinçsiz insanların para için yapamayacağı hiçbir şey yok. Ancak sorumluyu “insanlar” olarak genelleştirmek konuyu sistemden ve sınıflardan bağımsızlaştırmak demektir. Bu tahribatı yapanlar, doğayı kirletenler, para için insanlığı yok oluşa sürükleyenler kapitalistlerdir, yani patronlar sınıfıdır. Eğer böyle devam ederse dünya bir yok oluşun eşiğine gelecek. Ama buna engel olmak biz işçilerin elinde. Ancak örgütlenirsek hep birlikte mücadele edersek dünyayı kurtarabiliriz.
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.