Buradasınız
Geleceğe Köprü Olmaya Borçluyuz!
Sefaköy’den bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türkiye işçi sınıfı tarihinin büyük mücadelesi 15-16 Haziran, günümüz işçi sınıfına yol göstermeye devam ediyor. Bu sene, Türkiye işçi sınıfı için tarihi günlerden biri olan 15-16 Haziranın 50. işçi sınıfının bu zengin deneyimlerini bizlere aktaran UİD-DER’in ise 14. yaşını kutluyoruz. UİD-DER gelenekten geleceğe diyerek bizlere atalarımızın mücadele anlayışını aktarıyor, tarihimizi öğrenme ve geçmişle gelecek arasında köprü kurma imkânı veriyor.
UİD-DER her sene olduğu gibi bu sene de işçi bilinci ve örgütlü mücadele anlayışıyla 15-16 Haziran ruhunu bize taşıdı. Sitemizde dört gün süren “50. Yılında 15-16 Haziran. Aylardan Hazirandı, İşçiler Tarih Yazdı” yayın akışı beni çok duygulandırdı. Bazı dakikalar gülümsememe, bazı dakikalar hüzünlenmeme sebep oldu. Bunun sebebi sadece dört gün boyunca yazılanları okumak, videoları izlemek değildi. Yazılarla, görsellerle, seslerle bana aktarılan duyguydu. Açıkçası bu akışın olacağından haberim vardı fakat beklentimin çok üstünde bir emekle karşı karşıya geldim. Söz konusu UİD-DER olduğu için ortaya çıkan sonucun mükemmelliğine şaşırmadım. Fakat UİD-DER’de verdiğim örgütlü mücadeleden onur duydum, hem UİD-DER’li olmaktan hem de akışımıza emek veren tüm UİD-DER’li dostlarımla bir kez daha gurur duydum.
Dört gün süren bu yayın akışı için hem UİD-DER’e, hem de emeği geçen tüm dostlara selam olsun. Yüreklerinde yanan ateşi, gözlerindeki ışığı ve düşlerindeki umudu bana hissettirdikleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Verilen emekleri boşa çıkarmamak adına hem sınıfımızın tarihine, hem de UİD-DER’e karşı borçluyuz. Bu emaneti yani sınıfımızın mücadele geçmişini, çevremize ve bizden sonraki geleceğe taşımak özellikle biz gençlerin boynunun borcudur. Geçmişle gelecek arasında köprü olan UİD-DER’i güçlendirmek boynumuzun borcudur. UİD-DER’in bize uzattığı eli, bir başkasına uzatma zamanıdır.
15-16 Haziranın 50. yılı, UİD-DER’imizin 14. yaşı kutlu olsun!
Selam olsun sınıfının mücadele meşalesini geleceğe taşıyan UİD-DER’e!
Yaşasın İşçi Sınıfı, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- 15-16 Haziranı Yaratanlara ve Onun Ruhunu Yaşatanlara Selam!
- UİD-DER Saflarında Olmak
- Sendikası İçin Mücadele Edenler
- UİD-DER’le 15-16 Haziran’ı Biz de Yaşadık
- Dün de, Bugün de Emekçi Kadınlar Mücadelede Önde!
- Mücadele Ateşini Harlayan UİD-DER’e Selam Olsun!
- Dev Gövdesiyle Yürüyor Haziranda
- Metal İşçileri: “Tarihe Başka Bir Gözle Baktık”
- Bu Tarih, Bizim Tarihimiz
- Sınıf Tarihimizin Yolunda, UİD-DER ’in Rehberliğinde Yürüyoruz
- Geleceğe Köprü Olmaya Borçluyuz!
- Okurlarımızdan Yayın Akışımıza Yönelik Mesajlar
- Gururlandık, Onurlandık ve İçimiz Umutla Doldu
- Akın Akın Yürüyor İnsan Seli
- Mücadele Tohumlarını Yeşertenlere Selam Olsun!
- Tarihi Yazan ve Yaşatanlara Selam Olsun!
- Gücümüz Birliğimizden Gelir!
- Köklerimiz Derindedir
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...