Buradasınız
Kötü Gün Dostu Kıdem
Gebze’den bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba arkadaşlar ben sendikalı bir işyerinde çalışıyorum ve aynı zamanda sendika temsilcisi olarak görev yapıyorum. Sendikamız kıdem tazminatımızın elimizden alınması temelinde yapılmak istenen düzenlemelere karşı mücadele veren bir sendikadır. Ben de sendikasız bir işçi olduğum zamanlarda da şimdi sendikalıyken de bu hakkımızın elimizden alınmaması için mücadele veren sınıf bilinçli bir işçiyim. Sürekli işçi arkadaşlarıma kıdem tazminatının bizim için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışırım. Temsilci olduktan sonra kıdem tazminatının biz işçilerin hayatında ne kadar önemli olduğunu daha yakından görmeye başladım. Bu konuda yaşadıklarımı paylaşıp herkesin öğrenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.
Bir arkadaşım yanıma geldi ve bir davası olduğunu, davayı kaybedip ceza aldığını, birkaç ay cezaevine girmesi gerektiğini utana sıkıla anlattı. Ne davası olduğunu sorduğumda haksız yere ceza alınan bir dava olduğunu anladım. Sendikamızın sözleşmesine göre bu durumda arkadaşımız kıdem tazminatına hak kazanıyor. Bunu söylediğimde çok sevindi. Sabah akşam eşini düşündüğünü, para biriktiremediğini, cezasını çekerken eşinin nasıl geçineceğini düşündüğünü söyledi. Alacağı kıdem tazminatı, arkasında kalanlara bu sürede geçinebilecekleri bir para olarak hizmet edecekti.
Diğer bir arkadaşım ise babası vefat edince annesiyle beraber memleketten buralara gelmiş. Annesi ile birlikte bir iş bulup çalışmışlar. Biraz kendilerini toparlamışlar fakat şimdi de arkadaşın askerlik çağı gelmiş. Bu arkadaşım haklarını bilen bir arkadaşım, onunla da kıdem tazminatını alması gerektiği üzerine konuştuk. Bu sayede askerlik süresi boyunca en azından eve biraz olsun mutfak parası bırakabileceğini ve askerdeyken eve yük olmayacağını söyledi.
Bu ve benzeri durumları duyuyor, yaşıyor ve tüm işçi arkadaşlarımıza anlatmaya çalışıyorduk ama bu kadar içinde olup karşı karşıya kalınca somutta da kıdem tazminatının ne kadar önemli olduğunu her gün tekrar görüyoruz. Kıdem tazminatı bizim kötü gün dostumuzdur. Zaten bizden önceki işçi kuşakları bu hakkı, benzer sorunları nedeniyle talep etmişler, mücadele edip kazanmışlar. Şimdi bize sundukları hiçbir sistem bizim bu ihtiyaçlarımızı karşılamaz. Onun için biz sendikalı, örgütlü, öncü işçiler olarak kıdem tazminatı hakkımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Elbette biliyoruz ki bu haklarımıza sahip çıkmanın yolu işçi sınıfının örgütlenip güçlenmesinden geçiyor. Bunun için mücadele veren tüm sınıf kardeşlerime başarılar diliyorum.
Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
Kapitalizmde Bitmeyen Umut Yolculukları
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.