Buradasınız
1 Mayıs: Bu Davet Bizim!
İstanbul’dan bir grup öğretmen
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba dostlar; bizler İstanbul’dan bir grup öğretmeniz. 1 Mayıs’a yaklaşırken duygularımızı siz işçi kardeşlerimizle paylaşmak istedik. Öncelikle her sene olduğu gibi bu sene de 1 Mayıs coşkusunu haftalar, aylar öncesinden hissetmeye başladık. O gün meydanlarda olmak, taleplerimizi haykırmak için şimdiden hazırız.
İşçiler olarak dünyadaki bütün değerleri bizler üretiyoruz. Bunun bilinciyle ürettiğimiz değerlerden hak ettiğimiz payı almak, insanca yaşamak da en doğal talebimiz. Ancak biliyoruz ki kapitalizm altında insanca yaşamak mümkün değil. İşçi sınıfının dünya çapında yoksullaştırıldığı, özgürlüklerinin elinden alındığı, göçlerle, savaşlarla yaşamak zorunda bırakıldığı zamanlardan geçiyoruz.
Türkiye’de de sermaye ve iktidar eliyle ekmeğimiz gün geçtikçe küçültülüyor. Baskılar ve hak gaspları dayanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Bizler 1 Mayıs 1886’da Amerikalı işçi kardeşlerimizin “8 saatlik işgünü” talebiyle giriştikleri sınıf kavgasının bugünkü taşıyıcılarıyız. Tüm sektörlerden işçiler olarak koşullarımızı düzeltmenin yegâne yolu örgütlü mücadeleyi büyütmek ve 1 Mayıs gibi günlerde kitlesel bir şekilde meydanlarda gücümüzü göstermekten geçiyor.
UİD-DER’li işçiler olarak 1960-1970’li yıllarda örgütlü mücadeleyi büyüten, sendikalarda, emek örgütlerinde bir araya gelen kuşakların çalışma koşullarını, sosyal hakları iyileştirdiğini biliyoruz. Bugün ise eğitim işçileri olarak özel okullarda uzun saatler boyu çalışmak, geçinemediğimiz için özel dersler vermek, işten çıkarılma kaygısı yaşamak ve ek işler yapmak da dâhil türlü sorunlarla karşı karşıyayız. Tarihsel deneyimlere bakıyoruz, elimizden alınanları düşünüyoruz ve kapitalizme olan öfkemiz bir kez daha bileniyor.
Bu yüzden işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta her sene olduğu gibi daha da kararlı bir şekilde UİD-DER saflarında yer alacağız. Bizler eğitim işçileri olarak yanımıza daha fazla işçi kardeşimizi katmak için, daha güzel bir dünyayı kuracak olan birliğimizi büyütmek için elimizden geleni yapacağız! Her sektörden işçi kardeşlerimizi 1 Mayıs’ta UİD-DER’in coşkulu kortejine davet ediyoruz!
- Uludağ’ın Eteğinde Umudumuz Yeşerdi
- Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara 1 Mayıslar
- Yapılan Hiç Bir Şey Boşa Gitmez!
- Elbet Bir Gün…
- Yumruğumuzu Büyütmeye Devam Edelim!
- 1 Mayıs’ta Kendimi Özgür Hissettim
- Olmak İstediğim Fotoğraf Karesi!
- UİD-DER ile Nice 1 Mayıslara
- Yüreklerimiz Meydanlarda Buluştu
- 1 Mayıs Alanlarında UİD-DER Saflarında
- İşyerlerinden 1 Mayıs Alanlarına UİD-DER
- Geleceği Ellerinde Taşıyan Mücadeleci İşçilerin Korteji
- 1 Mayıs’ta Çocuklarımla El Ele
- Her Şeye Rağmen Yaşasın 1 Mayıs
- İyi ki 1 Mayıs’a Gitmişim
- 1 Mayıs Meydanında Kırmızı Önlük ve Şapkanın Güzelliği
- 1 Mayıs’ta Umudumuz Yeşerdi
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleyi Büyütmeye Biz de Varız!
- İlk 1 Mayıs’ımın Gururunu Yaşadım
- 1 Mayıs’ta Dünyanın Dört Bir Yanında Meydanlar İşçi ve Emekçilerin Talepleriyle Yankılandı!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...