Buradasınız
Sağlık Emekçisi Kadınlar Olarak 1 Mayıs’ta Taleplerimizle Alanlarda Olalım!
Sağlık emekçisi kadınlar
Bizler kamuda çalışan sağlık emekçisi kadınlarız. 1 Mayıs yaklaşırken içimizdeki heyecan ve umutla bir araya geldik ve sağlık emekçileri olarak “neler talep ediyoruz?” diye konuştuk. Kadınların oldukça yoğun çalıştığı bir sektörde olmamıza rağmen çalışma şartları ve düzenlemeler kadınların ihtiyaçlarını gözetmekten uzak. İlk olarak ücretsiz, sağlıklı kreşler istiyoruz. Bazı hastanelerde ücretli kreşler var ama bu da sorunumuza çözüm olmuyor. Kreşe alım sırası doktor, hemşire, personel olarak sıralanıyor. Biz meslek ayrımı yapılmaksızın ücretsiz ve nitelikli kreş istiyoruz. Ayrıca doğum ve emzirme izinlerinin uzatılmasını istiyoruz. Doğum sonrası işe dönen arkadaşlarımız çocuklarını besleyecek veya sütü sağacak temiz, ayrı bir oda bile bulamıyor. Onca yorgunluğun içinde biraz dinlenmek istediğimiz zamansa bize reva görülen, penceresiz ve daracık odalardaki sandalye üstleri oluyor. Uzun saatler çalışan emekçiler olarak temiz ve pencereli dinlenme odaları talep ediyoruz.
Daha geçen haftalarda bir devlet hastanesi yemekhanesinde çıkan yemekten 71 sağlık çalışanı zehirlendi. Üstelik sadece işçilere değil hastalara da bu yemekler verildi. Hem sağlık çalışanları hem de tedavi için gittikleri hastanede hastalar zehirlendi! Diğer yandan etli diye verdikleri yemeğin içinde eti görmek için büyüteçle bakmak gerekiyor! Bizler hastanelerimizde hijyenik ve besleyici yemekler talep ediyoruz. Ayrıca yaşadığımız yoksullaşma dalgasından elbette sağlık çalışanları olarak bizler de payımızı aldık. Ücretlerimizin yükseltilmesini ve tek kalemde temel ücret olarak verilmesini talep ediyoruz. Her ay gittikçe artan oranda vergi kesilmesini kabul etmiyoruz. Krizin faturası patronlara!
Önemli bir sorunumuz da sağlıkta güvenli çalışma ortamımızın olmaması. Çok sayıda sağlık emekçisini şiddete kurban verdik. İktidar temsilcisi bakanlar “sağlık şehidi” diyerek işçi ölümlerinde kendi sorumluluklarının üzerini örtmek istiyorlar. Ama biz bunu kabul etmiyoruz. Sağlık işçilerinin üzerine bindirilen aşırı yük ve esasen sağlıkta dönüşüm adı altında sağlık hizmetlerinin içinin boşaltılması, hastaları ve sağlık emekçilerini bu ortamda sıklıkla karşı karşıya getiriyor. Sağlık hizmetlerindeki yetersizlikler memnuniyetsizlik ve şiddet doğuruyor. Ancak bizler örgütlü sağlık işçileri olarak sorunlarımızın gerçek kaynağını biliyoruz. Bizleri hasta-sağlık emekçisi olarak karşı karşıya getirenlere inat sınıfımızın saflarında mücadele etmeyi seçiyoruz. Çalışırken ölmek istemiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz! Bu taleplerimizle haydi 1 Mayıs’a!
Emekçi Kadın, Haydi 1 Mayıs’a!
- Uludağ’ın Eteğinde Umudumuz Yeşerdi
- Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara 1 Mayıslar
- Yapılan Hiç Bir Şey Boşa Gitmez!
- Elbet Bir Gün…
- Yumruğumuzu Büyütmeye Devam Edelim!
- 1 Mayıs’ta Kendimi Özgür Hissettim
- Olmak İstediğim Fotoğraf Karesi!
- UİD-DER ile Nice 1 Mayıslara
- Yüreklerimiz Meydanlarda Buluştu
- 1 Mayıs Alanlarında UİD-DER Saflarında
- İşyerlerinden 1 Mayıs Alanlarına UİD-DER
- Geleceği Ellerinde Taşıyan Mücadeleci İşçilerin Korteji
- 1 Mayıs’ta Çocuklarımla El Ele
- Her Şeye Rağmen Yaşasın 1 Mayıs
- İyi ki 1 Mayıs’a Gitmişim
- 1 Mayıs Meydanında Kırmızı Önlük ve Şapkanın Güzelliği
- 1 Mayıs’ta Umudumuz Yeşerdi
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleyi Büyütmeye Biz de Varız!
- İlk 1 Mayıs’ımın Gururunu Yaşadım
- 1 Mayıs’ta Dünyanın Dört Bir Yanında Meydanlar İşçi ve Emekçilerin Talepleriyle Yankılandı!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...