Buradasınız
12 Eylül’ün Karanlığını Yırtacağız
Bostancı’dan bir matbaa işçisi
12 Eylül darbesinin üzerinden 29 yıl geçti. Geçen 29 yıla rağmen etkilerini halen üzerinden atamadığımız bu kanlı faşist darbeyi unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı önce 12 Eylül Cumartesi günü UİD-DER olarak alanlarda haykırdık. Sonra da 13 Eylül Pazar günü Bostancı temsilciliğimizde bir seminer yaptık.
Seminerimizde öncelikle 12 Eylül’ü hazırlayan süreci ve sonuçlarını anlatan video ve slaytlardan oluşan bir sunum yapıldı. Ardından etkinliğimize gelen işçi dostlarımızla 12 Eylül’ü konuştuk. 12 Eylül’ün işkencesini, cezaevini yaşamış bir işçi ağabeyimiz bize o günleri anlattı. 12 Eylül’ü çocuk yaşta karşılayan arkadaşlarımız ailelerinin yaşadığı korkudan bahsettiler, sonrasında ise bu korkunun etkisiyle kendilerine hiçbir şey anlatılmadığını söylediler. Bu nedenle de burjuvazinin yalanlarını sorgulamaya başladıkları yaşa kadar Kenan Evren’in faşist yönünü bilmediklerini, hatta ona saygı duyduklarını anlattılar. Kendi öğrencilerini anlatan eğitim işçisi bir arkadaşımız da, Kenan Evren’e ya da darbeye dair hiçbir şey bilmeyen bir kuşak yetiştiği gerçeğine değindi.
Aslında bütün bu paylaşımlar bize bir şeyi çok net gösteriyordu. 12 Eylül öyle bir korku yaratmıştı ki toplumda, o dönemi yaşamış işçiler çocuklarına hiçbir şey anlatmayarak onları koruyacaklarını düşündüler. Ama farkında bile olmadan, korkunun gölgesinden yaşamayı öğrettiler çocuklarına.
Aramızda havaalanında çalışan işçi dostlarımız da vardı. En doğal hakları olan sendikalaşma hakkını kullandıkları için patronları tarafından nasıl baskıya maruz kaldıklarını anlattılar. İşte 12 Eylül bu demekti. Sendikal hakkın kâğıt üstünde kalmış bir yalan olması demekti. Sindirilmiş, korkutulmuş, cahil bıraktırılmış bir gençlik demekti. Daha çocuk yaştan itibaren askerileştirilen, sorgusuz sualsiz itaat etmeyi öğrenen bir toplum demekti.
Etkinliğimizi, bu karanlığı yaracağımız, güzel güneşli günleri yaratacağımız inancıyla, “Güzel günler göreceğiz çocuklar” şarkısını söyleyerek bitirdik. Evet, bu karanlık yarılacak. Bugün yapılan her grev, her direniş, taleplerimizi haykırdığımız her miting, derneğimizde yaptığımız her etkinlik, karanlığa yakılan birer mumdur. Bu mumlar bize güneşe çıkan yolu gösteriyor. Güzel güneşli günler, işçi sınıfının mücadelesiyle yeniden gelecektir.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...