Buradasınız
Mücadele Ettik, Kazandık!
Tuzla’dan iki kadın deri işçisi
Merhaba dostlar. Bizler deri sanayi bölgesinde örgütsüz bir fabrikada çalışan deri işçileriyiz. Çalıştığımız fabrikada birçok sorun yaşıyoruz ve bakıyoruz ki, bu sorunlara karşı sesimizi çıkarmadığımız her gün biz işçilerin aleyhine işliyor.
Fabrikamızda ücretlerimiz geç ödeniyordu, yıllık zamlarımızı alamamıştık ve her gün 12 saat çalıştırılmamıza rağmen yani zorla mesaiye bırakılmamıza rağmen mesai ücretlerimize zam gelmiyordu. Hâlbuki bizler her sabah evimize biraz daha fazla ekmek götürebilmek için geliyorduk işyerine. Artık buna bir dur demek gerekiyordu ve bizler de fabrikadaki arkadaşlarımızla bir araya gelip neler yapabileceğimizi konuştuk. Yıllık zammımızı alabilmek için üretimi durdurduk, çünkü biz işçilerin başka bir gücü yoktu. Patron da tabii ki siparişlerini durdurmayı göze alamadı ve bizlere %10 zam yaptı. Hem de ücretlerimizi aynı gün elden ödedi. İkinci talebimiz ise mesai saat ücretlerine zam alabilmekti. Bütün fabrika hafta sonları da çalışıyor, hafta içi ise gece 11’lere kadar mesaiye bıraktırılıyorduk. Hep beraber mesaiye kalmama eylemi yaptık. İş çıkışı herkes üzerini değiştirip servisin yolunu tutuyordu. Bir hafta süren bu eylem sonucunda da mesai saat ücretimize %25 zam aldık.
Aslında şunu görmüş olduk ki, işçiler bir araya gelip örgütlü davranırsa her şeyi başarabilir. Ama bu kazanımlara rağmen fabrikamızdaki sorunlar bitmiş değil. Hâlâ iş güvenliği önlemleri yeterince alınmıyor ve birlikteliğimizi koruyamazsak biliyoruz ki patronlar boş durmayacak. Şimdi üzerimizdeki sorumluluk daha da büyümüş oldu. Artık bu birlikteliği daha da güçlendirmeli ve yeni taleplerde bulunabilmek için hep bir araya gelmeliyiz.
Yaşasın işçilerin birliği!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...