Buradasınız
Öğrencilerin “Muhteşem” Yaz Tatilleri
Tuzla’dan bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bu yaz da işçi ve emekçilerin çocuklarına sömürüden başka bir şey düşmedi. Okul tatillerinde çalışarak harçlıklarını çıkartan ve evine katkı sağlayan çocuk işçilere bu yaz tatili zehir oldu. Yaz tatillerini çalışarak geçiren işçi çocukları, dinlenemeden yoğun bir tempoyla çalıştırılıyorlar. Eve giren para yetmediği için, aileler eve katkısı olsun, okul harçlığını çıkarsın diyerek okul bitmeden çocuklarına iş aramaya başlıyorlar. Yani çocuklarını çalıştırmak zorunda kalıyorlar.
Geçenlerde çay içmek için oturduğum bir kafede çocuk yaştaki işçiler dikkatimi çekti. Yüzlerinden yorgunluk ve uykusuzluk akıyordu. Dayanamadım ve bir tanesine sordum “okuyor musun sen?” diye. “Evet” dedi. “Peki, kaç saat çalışıyorsun?” diye sorduğumda genç kız “sabah 11 akşam 11 çalışıyorum” dedi. Bu kızımız akşamın on birlerine kadar bütün gün ayakta çalışıyor. Ve sadece o değil, kendi gibi birçok öğrenci daha var onunla beraber çalışan. Kapitalist eğitim sisteminin adaletsizliğinden yılan ve ona mahkûm olmaktan yorulan öğrenciler, bir hevesle bekledikleri yaz tatilini de dinlenmek yerine çalışarak geçiriyorlar. Yazı yoğun bir şekilde çalışarak geçiren öğrencilerin bu durumu haliyle okul açıldıktan sonra derslerine de yansıyor. Patronlar sınıfının çocukları yaz talilerinde gezip tozarken işçilerin çocukları çalışıp eve katkı sağlamak zorunda kalıyor. Zengin çocukları yazın kendilerini geliştirecek kurslara giderek çeşitli eğlencelere para saçarken, işçilerin çocukları asgari ücretin çok çok altında ücretlere çalışıyorlar. Kimi zaman da iş cinayetlerine kurban gidiyorlar. Okul harçlıklarını çıkarmak için inşaatlarda çalışıp yaşamını yitiren öğrenciler gibi… Tıpkı Mecidiyeköy’de dev rezidansın inşaatında asansörün düşmesi sonucu feci şekilde can veren 10 işçiden biri olan üniversite öğrencisi Hıdır gibi. Sadece bir aylığına okul harçlığını çıkarmak için çalışan Hıdır, göz göre göre sermaye düzenine kurban gitti.
Bu kapitalist düzende işçi ailelerinin çocuklarına da nefes olmak yok. Yetişkin işçilerin bile zor katlandığı çalışma koşullarına, öğrenciler ve çocuk işçiler de mecbur bırakılıyor. Yaşının ve bünyesinin kaldıramayacağı koşullarda uzun saatler düşük ücrete çalıştırılıyorlar. Biz biliyoruz ki bu sorunun kaynağı tam da yaşadığımız bu kapitalist sistem. Onunla mücadele, işçilerin örgütlü birliğinden geçer. Çocuklarımızın geleceği için bu sömürü düzenine dur demek biz işçilerin elinde. Çocuklarımızı bu kan emici sermaye düzenine kurban vermeyelim.Çok Çalışan mı Zengin Olur?
- Zulme Karşı Çıkmanın Mutlaka Bir Yolu Vardır
- Bizi “Biz” Yapan Şarkılarımız…
- Nasırlı Ellerin Yumruğu Bugün!
- Kariyer Gelişim Masallarıyla Geleceği Çalınan Gençler
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- “Neyin Yoksa Ondan Sakın Vazgeçme Oğlum”
- Yarına Gidenler, Yarınlar İçin Mücadele Edenler
- “Yarın Ölmek Dün Ölmekten Daha Saçma”
- Okuyan Bir İşçi Soruyor
- Uyanmak İstiyoruz Güzel Bir Sabaha
- Koca Yusuf’tan Köroğlu’na, Onlardan Bize Kalan
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Fırtınalar Yaratan Kelebekler!
- Sömürü Çarklarında Kaybolan Genç Yaşamlar
- MESEM: “Genç Eller” Üretiyor, Patronlar Sömürüyor!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- “Aman Çocuğum Sağa Sola Bulaşma” mı?
- “Enflasyon Canavarı”nı Üzerimize Salan Kim?
- Bir İlmek de MESEM Çıraklarından
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...