Buradasınız
Savranoğlu İşçileriyle Ropörtaj
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER: Buraya geldiniz, çalıştınız ve işten atıldınız, ne düşünüyorsunuz?
T.D.: 11 yıldır bu şirkette çalışıyorum. Patron bizi İzmir’den buraya yıldırmak için sürgün etti. Değil İstanbul’a Rusya’ya bile gideceğimizi söyledik. Yılmadık, mücadelemiz için her şeyimizi İzmir’de bırakıp İstanbul’a geldik. Kararlılığımızı gören patron bize ancak 11 gün dayanabildi. İlk gün kalacak yerimiz olmadığı için patrondan bize kalacak yer bulmasını istedik, bulmadı. Biz de fabrikada kaldık. 11 gün sonra bizi fabrika işgali gerekçesiyle işten attı. Tabii ki sendikalaştığımız içindi her şey. Patron kötüniyetli.
E.B.: 4 yıldır bu şirkette çalışıyorum. Babam çalıştığım fabrikada güvenlikteydi. 18 yıldır çalışıyordu. Emekli oldu, ona rağmen çağırdılar ve 1 yıl emekli olarak çalıştı. Ama benim sendikal mücadelem sonucu onu da işten attılar. Patronun bizi sömürmesine izin vermeyeceğiz. İzmir’deki fabrikanın tekrar açılacağını duyduk. Eğer alınacaksa ilk bizim işe alınmamız lazım. Burası iyi değil diye başka yere gitmeyeceğiz. Burayı düzelteceğiz, insanca çalışma koşulları istiyoruz. 4 yıldır çalışıyorum, daha düne kadar bizden daha iyisi yoktu, sendikalı olunca birden kötü olduk. Beni 25/2’den tazminatsız attı. Bize yapılan haksızlıktır. “İzmir’i yıldırırsam bu mücadele biter” zannetti ama bizim yılmayacağımızı çok iyi gördü. İzmir’e döndüğümüzde tekrar kapının önünde direneceğiz. Ustaları uçakla getirdi otele yerleştirdi. Biz atılınca onları yine uçakla İzmir’e gönderdi. İzmir’e gittiğimizde ustaları da fabrikaya sokmayacağız. Patron ruhsatsız yasadışı şeyler yapıyor. Parasına güveniyor ama sökmeyecek. Sendikasız işçilere sesleniyorum, herkes sendikalı olsun. Buradaki herkese çok teşekkür ediyorum. Hiç yabancılık çekmedik, kendi evimizde gibiydik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
Ş.D.: Ben 2 yıldır çalışıyorum. Patron bizi sendikalaştığımız için bölmek istedi ama başaramadı. Buraya getirdi ama burada da başaramadı. Kalacak yer istedik ayarlamadı. Fabrikada paletlerin üzerinde yattık. Patron bize etmediğini bırakmadı. Biz ise kaldığımız gece bakımcı arkadaşlarımız bozuk olan makineleri, dolapları tamir etti. Bizde art niyet yok, işgal etme gibi bir durum da yok. Birlik ve beraberliğimizi bozmazsak sonuca ulaşacağız. Tüm organize sanayi bizim yanımızda. Dimdik ayaktayız. Bu şekilde sendika kesinlikle girecek, sendika girmezse kepenkler inecek. Bize destek olan herkese çok teşekkür ederiz. Kendimizi evimizde gibi hissettik.
UİD-DER: Şu andaki duygularınız nedir?
T.D.: İlk süreçler, sendikalaşma mücadelemiz film şeridi gibi geçti. Onurlu bir mücadele veriyoruz ve bu mücadeleyi her ne pahasına olursa olsun bırakmayacağız, sonuna kadar peşindeyiz. Buradaki herkese onurlu mücadelemizde bize verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ederim. Para artık ikinci planda. Bu mücadeleye giriştiğimde 11 yıllık tazminatım da dahil hiçbir şeyi düşünmedim. Buradaki birlik beraberlik benim için daha önemli.
UİD-DER: Bundan sonraki mücadeleniz nasıl olacak?
T.D.: İzmir’e fabrikamızın önüne gidiyoruz, oradaki arkadaşlarımızla beraber mücadelemiz devam edecek. Biz patronun sendikamızla masaya oturup görüşmesini istiyoruz. Bu olana kadar mücadelemiz sürecek. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanına da çok iş düşüyor. Bu işi çözmemizde bize destek vermesini istiyoruz.
UİD-DER: Buradakilere söyleyeceğiniz şeyler nelerdir?
T.D.: Kalan arkadaşlar birlik beraberliğini bozmasın, bütün sanayi arkamızda. Bize destek veren tüm arkadaşlara, derneklere, herkese çok teşekkür ediyoruz.
UİD-DER: Teşekkür ederiz, iyi yolculuklar ve mücadelenizde başarılar.
T.D.: Ben teşekkür ederim.
Savranoğlu İşçileri İzmir’e Uğurlandı
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...