Buradasınız
Şireci’de Konuşan Kim?
Avcılar’dan taşıma işçileri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Antep’te Şireci Tekstil işçileri düşük zam dayatmasına karşı iş bırakma eylemi yaptığında bir ziyaretçileri oldu: Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin. Daha önce bakanlık ve milletvekilliği de yapan Şahin “sizin sorunlarınızı çözmeye geldim” diye seslendi işçilere. Ama bakın neler dedi:
“Şireci dediğiniz adamı benim gözümden bir dinleyin. Sizin çocuklar okusun diye okul yapan bir adam. Bu Şireci, babasının adına cami yaptıran bir isim.” İşçiler “açız, geçinemiyoruz” diyor, Şahin patronun yaptığı “hayır”lardan bahsediyor. Sanki işçilerin patrondan talebi okul-cami yaptırmasıymış gibi! Biz bunlar için devlete zaten vergi vermiyor muyuz? Kaldı ki patronlar okul-cami vb. yaptırdığında masraflarını vergiden düşüyorlar. Peki, Şahin neden patron ile işçi arasındaki ilişkiyi çarpıtmaya çalışıyor?
Şahin, sendikayı suçlayarak “arada fitne çalışıyor, dedikodu çalışıyor” diyor. İşçi ve işverenin baba-oğul gibi olduğunu söylüyor. Bir baba ailesini daha iyi koşullarda yaşatmak için çalışır. Bunlarsa bizim sırtımızdan kazandıklarıyla lüks içinde yaşıyorlar. Ama ona göre patron “baba”, hak isteyen işçinin sendikası fitneci! Patron “baba” değil patrondur, işçi de evlat değil emek gücünü ortaya koyan işçidir. Sendika işçinin birliğinin ifadesidir!
Şahin işçilerin düşmanını şöyle tarif ediyor:“Bu yaşananların nedeni ne sizsiniz ne Şireci. Yüksek enflasyon, satın alma gücü paritesi. Sayın Cumhurbaşkanımız iki yıllık süreçte bu enflasyonu tek haneye düşürdüğü zaman bu sorunların hiçbiri kalmayacak.” Sanki enflasyon gökten zembille indi! Siyasi iktidarın ekonomi politikalarıyla hiç ilgisi yok! Haydi diyelim ki öyle, peki enflasyonun ve hayat pahalılığının bedelini neden biz işçiler ödüyoruz? Madem iki yıl sabretmek gerekiyor, neden patronlar değil biz işçiler sabrediyoruz? İşçiler yoklukla boğuşacağına, bir zahmet patronlar kârlarından biraz olsun taviz verseler olmuyor mu?
Fatma Şahin’in söylediklerini aslında her gün duyuyoruz. Onun ağzından konuşan sermaye sınıfının kendisidir. Sermaye ve iktidar sahipleri el ele vermiş, medya ve her türlü araçla bizi kandırmaya, aldatmaya, susturmaya çalışıyorlar. Bizi sömüren patronu “baba” gibi görelim, hakkımızı aramayalım, ekonomik krizin faturasını ödemeye razı olalım, sesimizi çıkarmayalım istiyorlar. Bunun için söylemeyecekleri yalan, yapmayacakları oyun yok. Ama yanıldıkları bir nokta var. Bıçak kemiğe dayandığında hiçbir işçiyi öyle kolay kandıramazlar. Nitekim Şireci işçileri, Fatma Şahin’i susturdu ve taleplerinin arkasında durdu. Sonunda da hakkını aldı. İşçi sınıfı olarak gerçeklerin farkına vardığımızda, sadece bir fabrikada hakkımızı alacak güçte değil, onların zulüm düzenini yerle yeksan edebilecek güçte olduğumuzu bilelim.
Öyle Kolay Teslim Olmam!
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Türkiye’de Asgari Ücret Düşük Değilmiş!
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- Yine, Tekrar, Bir Daha Şahlanıyoruz!
- Ucuz Bir Hayatı Neden Bu Kadar Pahalıya Yaşıyoruz?
- “Hiçbir Faydası Yoksa Neden Vergi Ödüyorum?”
- “Başımıza Ne Geliyorsa Nüfus Artışından” mı?
- Aman Bize Müjde Vermesinler!
- Onca Şeye Rağmen Gündemlerinde Yer Alamıyoruz
- Patronun Havucu İşçinin Onuru
- Asgari Ücret: Geçinmek mi Açlıktan Ölmemek mi?
- “Fedakârlık” Neden Hep Bize Düşer?
- Bir Değil, İki Değil, Üç Değil!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- Derinleşen Yoksulluk ve Artan Eğitim Maliyetleri
- “Türkiye Yüzyılı” Yalanı
- Ödediğimiz Primlerden Payımıza Düşen Ne?
- Sağlık Sorunlarımız Kader Değil, Sınıfsal!
- Karıncalar ve Filin Hikâyesi
- “Ne Yapsam Mutlu Olamıyorum!”
- Yalnız Taştan Duvar Olmaz
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...