Buradasınız
Tersaneler Cehenneminde Ölümler Son Bulmuyor!
diğer yazarlar
2008 yılında olmamıza rağmen 1800’lü yılların çalışma koşullarını aratmayan şartlarda çalıştırıyorlar biz tersane işçilerini. Evet, herkesin hatırlayacağı gibi bundan birkaç ay önce 15 gün içinde 5 işçi arkadaşımızı iş cinayetine kurban vermiştik. Bunun üzerine TBMM’den bir bakan ve müfettişler inceleme için gelmişlerdi. Hepimiz biliyorduk ki gelen bakan zaten patronları temsil ediyordu, bundan dolayı da yapılan incelemeden işçiler lehine bir sonuç çıkmayacaktı, öyle de oldu. İşçi sağlığını tehdit eden çalışma koşullarını göz önünde bulundurmadan, tersane patronlarını hoşnut eden bir rapor hazırladılar. Bakan, “işverenler işyerlerinde bütün güvenlik önlemlerini almışlar” diye bir açıklamada bulundu.
Açıklamanın üzerinden çok zaman geçmeden yine tersanelerden “iş kazaları” haberlerini duyar olduk. Sedef Tersanesinde çalışan 19 yaşındaki Onur BAYOĞLU, 14 Ocakta, emniyet kemeri olmadığı için 15 metre yüksekten düşerek hayatını kaybetti. Limter-İş 16 Ocakta bir basın açıklaması yaparak iş cinayetlerinin sona ermesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiği noktasını bir kez daha vurguladı. Basın açıklamasında ölümlerin “iş kazası” değil cinayet olduğu açıklandı. Basın açıklamasına başlamadan önce tersane işçilerine basın açıklamasına katılmaları yönünde çağrılar yapıldı. Ancak tüm çağrılara rağmen tersane işçileri buna karşı duyarsız kaldılar. İşçiler “iş kazalarını”, ölümleri sıradanmış gibi görüyorlar. Ölen Onur BAYOĞLU arkadaşımız da, öncesinde yapılan eylemlere, işçi hayatını etkileyen olaylara duyarsız kalıyordu belki.
Ama Onur Bayoğlu son kurban değildi. Basın açıklamasının yapıldığı akşam, yani 16 Ocak akşamı, Gemsan tersanesinde çalışan 29 yaşındaki Gazi Akıllı adlı işçi arkadaşımız yine iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklı, yüksekten düşerek ağır yaralandı. Gazi Akıllı hayatî tehlikeyi atlatamamış halde ve halen yoğun bakımda. 18 Ocak sabahı ise Dearsan tersanesinde çalışan 28 yaşındaki Erkan Günal isimli işçi arkadaşımız yüksekten düşerek ağır şekilde yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.
Yani, “bize dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığını bir an önce terk etmemiz gerekiyor. Bugün başımıza gelmemiş olabilir ama yarın belki iş cinayetine kurban gidenlerden biri de biz olacağız. Buna karşı birlikte hareket etmeli ve tüm sorunlara karşı örgütlenmeli, sesimizi yükseltmeliyiz.
Feniş Alüminyum’da Zehirlenme
"Güneşe Yolculuk" Devam Ediyor
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...