Buradasınız
Ülkeyi Enkaz Yığınına Çeviren Yağmacı Düzene Artık Yeter!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
14 Mayıs Seçimlerine Giderken Değişim İrademizi Ortaya Koyalım!
Ülkeyi Enkaz Yığınına Çeviren Yağmacı Düzene Artık Yeter!
Haydi, UİD-DER’le 1 Mayıs’a!
İşçiler, emekçiler, kardeşler!
Türkiye tarihinin en önemli, en kritik dönemlerinden birini yaşıyoruz. Yoksulluktan, baskı ve zorbalıktan bıkan toplum değişim istiyor. Mevcut rejim ise halkın değişim arzusunu boğmaya çalışıyor. Ama başaramayacak! Emekçiler olarak buna dur diyeceğiz!
Demokratik hakları yok eden tek adam rejimi, her alanda bir enkaz yarattı ve halkı nefessiz bıraktı. Emekçiler, bu iktidar altında Türkiye tarihinin en büyük yoksullaşmasını yaşıyor. Bugün 13 kişinin toplam serveti 44 milyon insanın toplam gelirinden daha fazladır. Gelir adaletsizliğinin bu denli büyümesinin sorumlusu bu iktidardır.
Kardeşler!
6 Şubat depremleri Türkiye tarihinin en büyük insani felaketine dönüştü. “Büyük ülke, güçlü lider” diye nutuk atanlar, üç gün boyunca deprem bölgesine ulaşamadılar! Depremin yıkıcı sonuçlarına karşı önlem almayan iktidar, “çök-kapan-tutun” şovu yapmıştır. Depremin korkunç bir felakete dönüşmesinin ve on binlerce insanımızın yaşamını kaybetmesinin baş sorumlusu bu iktidardır. Topluma ağır bedeller ödeten bu iktidara dur demezsek, yarın daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalırız!
Ülke yıllardır tek adam rejimi altında, OHAL düzeninde yönetiliyor. Birçok sektör ve işyerinde grevler yasaklanarak patronlar karşısında işçilerin eli kolu bağlandı. En küçük hak arama mücadelesi bile polis gücüyle bastırılmaya çalışıldı, çalışılıyor. Özgürlük istemek, ülkedeki sorunları ve iktidarın politikalarını eleştirmek vatan hainliği olarak damgalanıyor. Üniversitelere, belediyelere kayyumlar atandı. Zorbalıktan ve kaos politikalarından medet uman rejimin tüm bu adımları toplumu nefessiz bırakmaktadır!
Kardeşler!
Yaşadığımız toplumun uçuruma sürüklenmesine göz yumamayız! Biz işçileriz, emekçi kadınlarız, gençleriz, emeklileriz. Biz işçi sınıfıyız, emekçiler cephesiyiz. Bu gidişata dur diyecek ve değişim yaratacak olan da biziz! İşçi sınıfı olarak örgütlenmek, emeğin örgütlü cephesini büyütmek ve siyasi bir güce ulaşmak zorundayız! İşte işçilerin mücadeleci örgütü UİD-DER bunun için çalışıyor. Bu yüzden, emekten, demokrasiden, özgürlükten, kadın ve insan haklarından yana olan Emek ve Özgürlük İttifakı’na destek veriyor. 14 Mayıs milletvekilliği seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı için, ittifakı temsil eden sosyalist, emekten ve demokrasiden yana adaylar için oy kullanalım. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise, Erdoğan’da ifadesini bulan baskıcı tek adam rejimine son vereceğini ilan eden Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyelim. Toplumu nefessiz bırakan bu yönetimi göndermek için birleşelim!
Seçimlere giderken, değişim irademizi her alanda baskın ve kararlı bir şekilde ortaya koymalıyız. Toplumun ezici çoğunluğunun bu iktidarı istemediğini 1 Mayıs meydanlarında güçlü bir şekilde gösterelim! İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta, Türkiye’nin dört bir tarafında meydanları dolduralım. Önce 1 Mayıs’ta, sonra da 14 Mayıs’ta Ülkeyi Enkaz Yığınına Çeviren Yağmacı Tek Adam Rejimine “Artık Yeter” diyelim!
- “Biz varız ve buradayız” diyen emekçi kadınlar! Emekleri yok sayılan emekliler! Haydi, 1 Mayıs’a!
- Hayatı çoraklaştıran bu düzene hayır diyoruz! Nefes almak istiyoruz, özgürlük istiyoruz diyen gençler! Haydi, 1 Mayıs’a!
- Deprem ve sellerin felakete dönüşmesine, emeğimizin ve doğamızın yağmalanmasına hayır! Artık Yeter! Emeğin ve doğanın düşmanlarına karşı haydi 1 Mayıs’a!
- Tek adam rejiminin baskı ve zorbalığına, demokratik hak ve özgürlüklerimizin yok edilmesine, toplumun nefessiz bırakılmasına hayır! Değişim irademizi ortaya koymak için, haydi 1 Mayıs’a!
- Eşitlik, özgürlük ve kardeşlik için, Kürt halkının demokratik taleplerinin karşılanması için şimdi dayanışma zamanı!
- İşsizliğe, yoksulluğa, emperyalist savaşlara hayır! Sınıfsız, savaşsız, sömürüsüz, özgürlük ve barış dolu bir dünya için haydi 1 Mayıs’a!
- Ukrayna Savaşının İkinci Yılı: Ukrayna’dan Gazze’ye Emperyalist Savaşa Hayır!
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- 6 Şubat Depremlerinin Birinci Yılı: Asrın Kötülüğünü Unutma, Unutturma!
- Gazze’de Savaş Büyüyerek Devam Ediyor
- Filistin ve Ortadoğu’da Yangın Büyüyor
- Oylar Emek ve Özgürlük İttifakı Partilerine!
- Ülkeyi Enkaz Yığınına Çeviren Yağmacı Düzene Artık Yeter!
- İşçi Sınıfı 1 Mayıs’ta Asrın Kötülüğüne ve Yağmacı Enkaz Düzenine “Artık Yeter” Diyecek!
- Felaket Göz Göre Göre Geldi: Depremzedeler İçin Tüm Olanaklar Seferber Edilsin!
- Asgari Ücret Görüşmeleri Algı Oyunlarıyla Başladı
- UİD-DER Kadın Komitesi: Kadına Yönelik Şiddetin Kaynağı Kapitalizmdir!
- Savaş Emekçiler İçin Yıkım Demektir! Savaşa Hayır!
- Şimdi Birlik ve Mücadele Zamanı!
- UİD-DER Kadın Komitesi: 1 Mayıs’ta Birlik, Dayanışma ve Coşkumuzla UİD-DER Kortejinde Buluşalım!
- Birlik ve Dayanışma İçinde 1 Mayıs’a!
- İşçi Sınıfının Tek Güvencesi Örgütlü Gücüdür!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Emeğin Mücadelesi Emekçi Kadınlarla Büyüyor!
- Asgari Ücret Dört Kişilik Ailenin İhtiyaçlarına Göre Hesaplansın!
- Geleceğini Arayan Gençlik: Yarınlar İçin Mücadele Edelim!
- Sömürüye, Baskı ve Zorbalığa Karşı Gücümüzü Birleştirelim!
- Engeller Bizi Durduramaz, Rüzgârlar Savuramaz!
- UİD-DER Kortejinde 72’lik Bir Karslı: Memê!
- Kardeşim Muhsin!
- Sömürüsüz Bir Dünya İçin Mücadele Azmimizi Biledik!
- Hesap Günlerinin Gelmesi İçin…
- Gelenekten Geleceğe 1 Mayıs’taydık
- Emekçi Kadınlar, Kadın Düşmanlarına 14 Mayıs’ta HAYIR Diyecek!
- Sınıfımızın Safında Umudumuzu Büyütüyoruz
- 14 Mayıs’ta Asrın Kötülüğünün Hesabını Birlikte Soralım!
- Gün Gelir ve Yıkılır Mutlak Sanılan Düzen!
- İyi ki Oradaydık!
- Emekçi Kadınlar 1 Mayıs Coşkusunu Paylaşıyor
- Biz Çocukların da Değişmesini İstediği Şeyler Var!
- Samandağ’dan Mektup Var: Sevgili UİD-DER Ailesi!
- Yine UİD-DER’le Geldim, Yine Umutla Döndüm!
- 1 Mayıs 2023 Zorbalar Kalmaz Gider
- Dünya İşçi Sınıfı Farklı Dillerde Aynı Şeyi Haykırdı: Sömürüye Son!
- UİD-DER 1 Mayıs Meydanından Seslendi: “Yağmacı Enkaz Düzenine Son!”
- 1 Mayıs 2023: Türkiye’nin Dört Bir Yanından “Artık Yeter” Sesleri Yükseldi!
- İstanbul’da 1 Mayıs: Emekçiler Değişim İradesini Ortaya Koydu
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...