Buradasınız
UPS İşçileriyle Dayanışma Şenliğinden Söyleşiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
100. gün şenliğinde buluştu UPS işçileri, aileleri ve sınıf dostları. Oldukça coşkulu bir dayanışma şenliği gerçekleşti. Dayanışma gecesine biz UİD-DER’li işçiler de katıldık ve direnişçilerle ve aileleriyle sohbet ettik. İşçiler bize sıcak ve anlamlı cevaplar verdiler. Sınıf dostlarımızla paylaşıyoruz.
UİD-DER: Direnişinizde 100. günü geride bıraktınız. Geçen 100 gün size ne kattı, neler öğretti?
İbrahim: Hiç tanımadığımız arkadaşlarla tanıştık, aile gibi olduk. Türk, Kürt, Alevi, Sünni herkesle kaynaştık. Eskiden insanlara güvenimiz bu kadar yoktu. Şimdi çok güveniyorum arkadaşlarıma. Birlikte polisle çatıştık, sonrasında top oynadık. Her şeyi beraber yaşamak moral veriyor bize. Düşüncelerim değişti. Biz birlik olunca nelerin değiştiğini gördüm.
Yusuf: Sizin gibi sınıf dostlarımızın destek vermesi çok heyecan verici. Bugün de bizimle olduğunuz için mutluyuz. Bugüne kadar pek çok şeyin farkına vardık. Çok ağır çalıştırılıyorduk. Yemek ve servis sorunlarımızı kendi imkânlarımızla halletmeye çalışıyorduk. 100 gün geçse de çalışma koşularını unutmadım. Bunların düzelmesi için mücadele ettiğimizde polisin de baskısı oldu, yılmadık. Birbirimize daha fazla kenetlendik. İnşallah kazanacağız. Sadece biz değil, herkes kazanacak.
UİD-DER: Düzenlemiş olduğunuz bu direniş gecesiyle ne amaçlıyorsunuz?
İbrahim: Sesimizi daha çok kişiye duyurmak istiyoruz. Hem dayanışmayı arttırmak hem de ekonomik katkı sağlamak için yaptık bu geceyi. İçimizde maddi durumu çok sıkıntılı olan arkadaşlarımız var. Onlara destek sağlamış olacağız. Duyuruları biz yaptık, biletleri biz sattık. Zaman kısaydı hazırlanmak için. Böyle bir gece moral kazanmak için de önemliydi bizim için.
Yusuf: Çocuklarımızla geldik. Yakınlarımız da durumumuzu anlama imkânı buldular. İyi oldu. Bu kadar kişinin bizi sahiplendiğini görmek bize moral veriyor.
UİD-DER: Önümüzdeki 100 güne dair planlarınız nelerdir?İbrahim: 100 gün daha sürerse daha çok insanla tanışır, direnişimizi anlatırız. UPS’de örgütlenmekten başka bir amacımız yok. Gereği neyse öyle mücadele edeceğiz.
Yusuf: İlk defa direniş yaşıyorum. O kötü koşullara karşı arkadaşlar sendikaya üye olalım dediler. Olgun ve Deniz’i tanıyordum. Onlar beni ikna etti. Hakkımızı alana kadar direneceğiz. Yaptıklarımızı tekrar yapacağız. Sendikamızla birlikte planlayacağız.
UİD-DER: 100 gün boyunca verilen bu mücadelenin ev hayatınıza yansıması ne oldu?
Direnişçi Eşi Gülizar: Eşimle daha fazla yakınlaştık. Moralimizi yüksek tutmak için elimizden geleni yapıyoruz, birbirimize destek oluyoruz. Ekonomik sıkıntılar yaşadık. Şu an ben çalışıyorum. Ayaklarımın üstünde daha sağlam durmaya başladım. Bu gece sinevizyonu izlediğimde çok etkilendim. İlk defa direniş görüyorum. Eşimin ve arkadaşlarının polisle nasıl çatıştıklarını görünce daha fazla destek olmaya karar verdim. Şimdiye kadar fazla yanlarında olamadığım için pişmanım. İşe geri alınacaklarına inanıyorum.
Direnişçi Kızı Özge (8. Sınıf Öğrencisi): Babama daha çok yardımcı olmaya çalışıyorum. Ekonomik olarak kısıtlıyorum kendimi. Sınıf arkadaşlarıma direnişi anlatıyorum. Arkadaşlarım üzüldüler, ben de babamın atılmasına üzülüyorum. Arkadaşlarımı direniş yerine götürmeyi düşünüyorum. Gurur duyuyorum babamla hakkını aradığı için.
Direnişçi Eşi Songül: Eşimin işyerinden aldığı maaş ile şu an sendikadan aldığı maaş aynı. Ben de çalıştığım için pek sorun olmuyordu. Ama hamilelikten dolayı işten çıktım, bundan sonra zorlanabiliriz. Eşimle arkadaşları birlikte mücadele ettikleri için seviniyorum. İşyerinde eşimin direnişinden bahsediyorum. Olumlu bakan da var, olumsuz bakan da. Direnişçilerin aileleri olarak birbirimizin evine gidiyoruz. Geçenlerde de birlikte “Diyet” filmini izledik. UİD-DER hazırlamıştı etkinliği. Sonra sohbet ettik, direnişle ilgili konuştuk. Ben eşimin ve arkadaşlarının kazanacağına inanıyorum.
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...