Buradasınız
Yağmur Olup Yağacağız Bu Kurak Topraklara
İstanbul Avrupa Yakasından bir grup genç
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sömürü düzeni kapitalizmin insanlara ve özellikle de gençlere yaşattığı sıkıntılar, kaygılar karşısında gençlerin sesi son zamanlarda daha duyulur olmaya başladı. Bunu çevremizde, sokak röportajlarında görüyoruz. Her genç gelecek kaygısı yaşadığını, hayatının en güzel dönemlerinde maddi olanaksızlıklardan ötürü hobilerinden ve isteklerinden vazgeçtiğini söylüyor. Çoğu genç arkadaşımız aileye yük olmak istememesi nedeniyle okul hayatını terk edip deyim yerindeyse hayallerine kilit vurmak zorunda kalıyor. Eğitimine devam edenlerin yaşadığı sorunlarsa gün geçtikçe artıyor. Gençler artık ortak bir dili konuşuyor ve hep bir ağızdan söylüyor: GEÇİNEMİYORUZ!
Emekçi insanların geçim derdi her geçen gün artıyor. Hayat pahalılığı bütün hayallerin önüne geçmiş durumda. Bizlerin en temel ihtiyaçları olan yemek masrafları, giyim masrafları, eğitim masrafları bile karşılanamayacak duruma geldi. Üniversitelerinde eğitim görmek için şehir değiştiren gençleri yurtlar değil parklardaki banklar karşılıyor. Ev kiralarının yüksek miktarlara ulaştığına ve yurt sayılarının yetersizliğine vurgu yapan gençler seslerini “barınamıyoruz” eylemleriyle duyurmaya çalışıyor, fakat günümüz firavunları tarafından “terörist” ilan ediliyor. İyi bir gelecek için yıllarca eğitim gören, hayalleri uğruna bin bir zorluğa katlanan gençler ya işsizlikle boğuşuyor ya da istemedikleri işlerde asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Birimiz gitar çalmak istiyor fakat ailesine yük olmak istemediği için belki de iyi bir gitarist olmaktan vazgeçiyor, birimiz yüzme kursuna gitmek istiyor ama kapı yine maddi sıkıntılara açılıyor. Kapitalist sistem gençleri adeta umutsuzluk zincirine vurmak istiyor. Eleştirilmeye dahi tahammülü olmayan egemenler, gençlerin umut dolu yüreklerine ve düşüncelerine kilit vurmaya çalışıyor. Bunun nedeni çok açık. Her şeyin farkında olan ve sesini gür bir şekilde çıkartacak, hakkını aramaktan vazgeçmeyecek olan gençlerden korkuyorlar. Onlar itaatkâr ve kanaatkâr bir gençlik istiyorlar.
Kapitalist sistem tüm dünyada insanların emeklerini, hayallerini sömürüyor. Medyanın yanlış ve taraflı haberleri ile insanlar sanki yurtdışında bolluk içinde, adaletsizliğin ve eşitsizliğin olmadığı bir sistemde yaşıyorlarmış gibi yansıtılıyor. Yurtdışında da gençler çeşitli zorluklar çekiyor ve bu duruma olan tepkilerini dile getiriyorlar. Çeşitli kampanyalar ve gösteriler düzenliyorlar. 2018 yılında ABD’nin Florida eyaletine bağlı bir okulda yaşanan silahlı saldırıda 17 insan hayatını kaybetmişti. Bu olayın üzerine ise gençler “yaşamlarımız için yürüyelim” adıyla kampanya başlatmış ve seslerini tüm dünyaya duyurmuşlardı. Gençlerin seslerini duyurmasının, adaletsizliğe karşı birlikte mücadele etmesinin önemini, domino etkisi yaratmasıyla ve mücadelenin büyümesiyle görmüştük. İklim krizine karşı dünyanın birçok ülkesinde gençler eylemlerde başı çekiyor.
Biz gençler olarak adaletsizliğe sessiz kalırsak bu devranın böyle devam edeceğini biliyoruz. Köhneleşmiş sistemin insanları ötekileştirmesini ve düşmanlaştırmasını istemiyoruz. Gelecek kaygısının olmadığı, sıkıntı çekmeden kardeşçe yaşayabileceğimiz güzel yarınlara koşmak istiyoruz. Dünya nimetlerinden eşit bir şekilde yararlanmanın herkes için en güzeli olacağını bildiğimiz için sesimizi gür bir şekilde çıkarmayı sürdüreceğiz. Bizler kapitalist sistemde kuraklaştırılmış topraklara yağmur olup yağmak için devrimci işçi sınıfının dünyaya değiştirme mücadelesinde kendimizden emin bir şekilde devam edeceğiz.
- Özgürlük İstiyorsak…
- Geleceğimiz İçin UİD-DER’deyiz!
- Gençlerimizi Öldüren Kapitalist Düzendir
- Gençler Olarak UİD-DER’de Buluşalım
- Umudumuzu Hep Birlikte Yeşertelim
- Gençliğe Sınıfımızın Gerçeklerini Anlatalım
- Depresyon ve Anksiyetenin İlacı Dayanışma
- Gelecekten Korkma! Korkunun Üzerine Birlikte Gidelim!
- Gençlik ve Kapitalizm Lodosu: Şikâyet Etmek Yetmez!
- Adalet Orada mısın?
- Gücümüzün Farkındayız!
- Sen Nerede Duracaksın?
- Biz de Umutluyuz, Çünkü UİD-DER’liyiz!
- UİD-DER Hayatıma Bir Güneş Gibi Doğdu!
- Barınamayan Gençlerin Ruh Hali!
- Çoğaldıkça Umudumuz Büyüyor
- UİD-DER’in Bana Öğrettiklerini Yaşayarak Deneyimledim
- Yağmur Olup Yağacağız Bu Kurak Topraklara
- Umut Bizim Ellerimizdedir!
- Genç İşsizliği “Ulusal Genç İstihdam Stratejisi” ile Çözülebilir mi?
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...