Buradasınız
UİD-DER Hayatıma Bir Güneş Gibi Doğdu!
Gebze’den genç bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yaşamının belirli bir döneminde UİD-DER’le yolları kesişen ve bu mektubu okuyan genç arkadaşlarım, abilerim, ablalarım hepinize merhabalar! Birkaç gün önce İstanbul’dan bir grup genç arkadaşımız “Genç arkadaş! Merak ediyoruz, sen nasılsın?” adlı mektubunda nasıl olduğumuzu sormuş. Ben de 22 yaşında bir genç arkadaşınızolarak sizlerle hislerimi ve neden böyle hissettiğimi paylaşmak istiyorum. Fakat şu anki ruh halimi anlatabilmek için hayatımın dönüm noktası olan UİD-DER’le tanışmadan önce ve tanıştıktan sonra nasıl hissettiğimi anlatmam gerekecek…
Henüz 16 yaşımda UİD-DER’le tanışmadan önce gelecekten umutsuz, hayata karamsar bakan ve düzenin bize sunduğu zor şartlar karşısında kendimi yalnız ve çaresiz hisseden birisiydim. Bir gün UİD-DER’in yürüttüğü bir kampanya için açmış olduğu stantta UİD-DER’li dostlarla tanıştım. İşte bu tanışmadan sonra içimdeki umutsuzluk ve karamsarlık bulutları tümüyle dağılırken UİD-DER hayatıma bir güneş gibi doğdu!
Yalnızlıkla ilgili hislerim ve düşüncelerim UİD-DER’li dostların insanı sımsıkı saran sıcacık dostlukları sayesinde tamamen değişirken, aklımdaki ve yüreğimdeki dönüşümler de yaşamımı değiştirdi. UİD-DER’le birlikte muazzam bir gücün, işçi sınıfımızın bir parçası olduğumuzu; bireysel kurtuluş hayallerinin çıkmaz sokaklarında kaybolmak yerine sınıfımızın saflarında mücadele etmenin önemini fark ettim. İnsanın sadece kendi çıkarları peşinde koşan bir canlı olmadığını, bir ruhunun olduğunu ve insanın ruhunu ve vicdanını koruyabilmesi için toplumsal sorunlarla ilgilenmesi gerektiğini UİD-DER’le öğrendim. Kapitalist düzenin kirli ideolojisi insanı bencilliğe, duyarsızlığa ve rekabetçiliğe iterken, ben örgütümüz içerisinde, ışıkla parıldayan gözlerin arasında, dayanışmanın, yardımlaşmanın ve kardeşliğin içerisinde büyüdüm.
Şimdi 22 yaşımda üniversite mezunu olup pek çok genç arkadaşım gibi alanımda iş bulamasam da eşitsiz ve adaletsiz bir yarışın içerisinde olduğumu bilsem de bu ve benzeri sorunların hiçbirisi beni umutsuzluğa ve yılgınlığa sürüklemiyor. Çünkü çürümüş sömürü düzeni, yarattığı sorunlar girdabı içerisinde gençliğin enerjisini söndürmeye çalışsa da biz örgütlü gücümüzden aldığımız mücadele ruhumuzla umut ve dirençle doluyuz. Çünkü UİD-DER’in içimizde yeşerttiği mücadele tohumları bizlere hayatın her alanında birlik olmayı ve yaşama sımsıkı tutunmayı öğretti.
Mektubunda bizleri merak eden genç arkadaşlarım, sahip olduğumuz bu olanaklardan dolayı UİD-DER’li bir genç olarak ben kendimi capcanlı ve çok şanslı hissediyorum. Bu mektubu okuyan, yarının dünyasının sahibi genç arkadaşlarım sizler nasılsınız?
- Özgürlük İstiyorsak…
- Geleceğimiz İçin UİD-DER’deyiz!
- Gençlerimizi Öldüren Kapitalist Düzendir
- Gençler Olarak UİD-DER’de Buluşalım
- Umudumuzu Hep Birlikte Yeşertelim
- Gençliğe Sınıfımızın Gerçeklerini Anlatalım
- Depresyon ve Anksiyetenin İlacı Dayanışma
- Gelecekten Korkma! Korkunun Üzerine Birlikte Gidelim!
- Gençlik ve Kapitalizm Lodosu: Şikâyet Etmek Yetmez!
- Adalet Orada mısın?
- Gücümüzün Farkındayız!
- Sen Nerede Duracaksın?
- Biz de Umutluyuz, Çünkü UİD-DER’liyiz!
- UİD-DER Hayatıma Bir Güneş Gibi Doğdu!
- Barınamayan Gençlerin Ruh Hali!
- Çoğaldıkça Umudumuz Büyüyor
- UİD-DER’in Bana Öğrettiklerini Yaşayarak Deneyimledim
- Yağmur Olup Yağacağız Bu Kurak Topraklara
- Umut Bizim Ellerimizdedir!
- Genç İşsizliği “Ulusal Genç İstihdam Stratejisi” ile Çözülebilir mi?
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...