Buradasınız
Gelecekten Korkma! Korkunun Üzerine Birlikte Gidelim!
Kocaeli/Gebze’den bir grup genç
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Biri 15, diğeri 11 yaşında iki kız kardeş, Meryem ve Melisa. Biri lise, diğeri ortaokul öğrencisi. Hayatlarının en güzel yaşlarındaki bu iki kız kardeşe, gelecekten ne anladıklarını sorduğumuzda bize uzun uzun korkularını anlattılar. Meryem, ekonominin ve eğitim sisteminin kötü olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “Etrafımdaki arkadaşlarım yurt dışına gitmek istiyorlar. Ama bu yalnızca hayal, yapamazlar. Yapacak olsalar bugün giderlerdi. Tabi gitseler bile, bu çözüm değil ki. Orada da başka türlü sorun yaşayacaklar. Ben daha lise öğrencisiyim ve ekonominin ne olacağını düşünüyorum. Gelecekten korkuyorum. Bizim şu anda geleceğimizden korkmamamız, gelecek hayalleri kurmamız lazım. Ama tam tersi oluyor. Okulda biz bunları konuşuyoruz artık.”
Meryem geleceğini düşündüğünde korkuya kapılan milyonlarca gençten sadece biri elbette. Ona korkularını sorduğumuzda başlıyor sıralamaya: “En çok iklim değişikliğinden korkuyorum, ‘kuraklık olacak’ diyorlar çünkü. Susuz hayat olur mu? Olmaz. Geçim sıkıntısı çekmekten, yokluktan korkuyorum. Etrafımda hep bunlar konuşuluyor. Ben de bunlardan korkuyorum. Her şey kötüye, karanlığa gidiyor sanki. Her şeye zam geliyor. İhtiyacımız olanı şimdilik alıyoruz ama istediğimiz zaman alamıyoruz.”
Meryem’in kardeşi Melisa, ablasının sözünü heyecanla keserek şöyle söylüyor: “Alıyorsun da borçla alıyorsun!” Henüz 11 yaşındaki Melisa işte bu gerçeğin farkında. Ailesi bazen borçla, bazen fazla mesaiyle, bazen de kendi ihtiyaçlarını erteleyerek çocuklarının ihtiyacına yetişmeye çalışıyor çünkü. Meryem, “Geleceğini Arayan Gençlik: Yarınlar İçin Mücadele Edelim!” sloganıyla başlattığımız kampanyamızın çağrısını hatırlatarak, kuzeni Ömer’i örnek gösteriyor: “O yazıda okuması gerekirken okulu bırakıp çalışmak zorunda olan gençlerden bahsediyor. Orada ilk aklıma gelen Ömer oldu, kuzenim. O da okulu bırakıp çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşında bunları düşünmek ve bunları yaşamak zorunda değiliz.”
Genç arkadaşlarımız, sizlere de sesleniyoruz; korkunun karanlığında kaybolmak zorunda değiliz! Bir düşünelim, yarınlarımız için birlikte mücadele ettiğimizi. Korkularımızın üzerine birlikte gittiğimizi bir düşünelim. Meryem hemen başıyla onaylayarak söze giriyor: “UİD-DER’de hep umutlu insanlar var. Böyle düşünen insanlarla yan yana gelerek başarabiliriz.O zaman hayallerimize ulaşırız. Güzel şeyler yapan insanlar yan yana gelirse hem etrafımızı güzelleştiririz hem de güçleniriz.” İşte arkadaşlar, bugün bir gencin, bir işçi çocuğunun yüreğinde umut tohumlarını yeşertmekle, sesimize ses katacak emekçi gençlerin bir araya gelmesi ve mücadeleye katılmasıyla yarınlarımız değişir.
İşte Mucize!
- Özgürlük İstiyorsak…
- Geleceğimiz İçin UİD-DER’deyiz!
- Gençlerimizi Öldüren Kapitalist Düzendir
- Gençler Olarak UİD-DER’de Buluşalım
- Umudumuzu Hep Birlikte Yeşertelim
- Gençliğe Sınıfımızın Gerçeklerini Anlatalım
- Depresyon ve Anksiyetenin İlacı Dayanışma
- Gelecekten Korkma! Korkunun Üzerine Birlikte Gidelim!
- Gençlik ve Kapitalizm Lodosu: Şikâyet Etmek Yetmez!
- Adalet Orada mısın?
- Gücümüzün Farkındayız!
- Sen Nerede Duracaksın?
- Biz de Umutluyuz, Çünkü UİD-DER’liyiz!
- UİD-DER Hayatıma Bir Güneş Gibi Doğdu!
- Barınamayan Gençlerin Ruh Hali!
- Çoğaldıkça Umudumuz Büyüyor
- UİD-DER’in Bana Öğrettiklerini Yaşayarak Deneyimledim
- Yağmur Olup Yağacağız Bu Kurak Topraklara
- Umut Bizim Ellerimizdedir!
- Genç İşsizliği “Ulusal Genç İstihdam Stratejisi” ile Çözülebilir mi?
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...