UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

15-16 Haziran Bizlere Işık Tutuyor

Bir deri işçisi

15-16 Haziran Genel Direnişinin üstünden tam 41 yıl geçti. Ama bu direniş, biz işçilerin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. 15-16 Haziran Genel Direnişi Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine kazınmıştır. Biz de UİD-DER’li işçiler olarak bu günü yeni işçi kuşaklarına anlatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Geçtiğimiz Pazar günü UİD-DER Aydınlı temsilciliğinde 15-16 Haziran’ı anlatan sinevizyonlu, şarkılı ve şiirli bir işçi öz-eğitim etkinliği düzenledik. Etkinliğimize deriden metale, gıdadan tekstile, sağlıktan petrokimya sektörüne kadar birçok sektörden işçi arkadaşlarımız katıldı. İki işçi arkadaşımız videolar eşliğinde sunum yaptı. Sunum aralarına bazen türkülerimiz ve marşlarımız, bazen de şiirlerimiz girdi. Tüm bu yapılanlarla çok sıcak ve keyifli bir ortam oluştu. Etkinliğin sonuna kadar herkes ilgiyle izledi. 15-16 Haziran 1970’te işçiler sendikaları olan DİSK’in önünün kesilmesini engellemek için 2 gün boyunca sokaklara döküldüler. Kocaeli’den başlayarak İstanbul Avrupa yakasına kadar olan tüm Ankara asfaltını kapattılar. Karşılarına çıkan polislere ve askerlere hiç korkmadan karşı koydular. Fabrikaları işgal ettiler. 2 gün boyunca tam tamına 168 fabrikadan 150 bin işçi sokaklardaydı. Eylemlere Türk-İş üyesi bazı sendikalar ve birçok işçi de katıldı. Patronlar şehir dışına kaçmak zorunda kaldılar. Bu kararlı direniş sonrasında DİSK’in önünü kesmek üzere getirilen yasa geri çekildi.

İşte 15-16 Haziran bu nedenle biz işçilere ışık tutuyor. Yaşanan bu olayları, eylemlilikleri daha çok işçi arkadaşımıza anlatmamız gerekiyor. Onlar da bu günü öğrensinler ve kendilerinin istediği zaman neler yapabileceğini görsünler. 15-16 Haziran Genel Direnişi hem bizler için hem de gelecekteki işçi kuşakları için her zaman önemli bir ders olacaktır.

26 Haziran 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this