UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Afşin’deki Madenci Katliamı Davasında Karar Açıklandı!

Maraş Afşin’de faaliyet gösteren Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne ait Çöllolar Kömür Sahası’nda 2011’de 11 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan bir göçük gerçekleşmişti. 6-10 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleşen bu göçükte, hayatını kaybeden 9 işçinin cansız bedenine aradan geçen 6 yıla rağmen ulaşılamadı.

Göçükten sonra açılan davada, sahayı işleten ve iş cinayetleri konusunda kötü üne sahip Park Teknik A.Ş.’de görevli 9 kişi, EÜAŞ’ta görev yapan 14 kişi yargılandı. “Bilinçli taksirle birden çok kimsenin ölümüne sebep olmak” iddiasıyla devam eden davanın 22. duruşması, Elbistan Ağır Ceza Mahkemesinde 20 Ocakta görüldü. Duruşmaya tek şikayetçi aile olan Muhsin Koşan’ın annesi, babası, eşi ile çocukları ve tutuksuz yargılanan sanıklar katıldılar.

Duruşmanın sonunda mahkeme heyetinin oy birliğiyle Park Teknik Anonim Şirketi Genel Müdürü Şeref Göksu ile diğer personeller Yusuf Aydın, Refik Güray Eken ve Yakup Kaygusuz’u önce ayrı ayrı 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Ardından bu cezayı kişi başı 91 bin 200 lira para cezasına çevirdi. Bu para cezasının da 24 ay taksitle ödenmesine hükmetti. Dönemin EÜAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün yöneticileri hakkında ise Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunma kararı verildi.

Koşan ailesi mahkeme heyetinin bu kararına tepki gösterdi. Kararla ilgili basına açıklama yapan aile avukatı Arif Emre İlhan, Park Teknik çalışanları ile ilgili şikâyetlerini daha önce geri çektiklerini, EÜAŞ yetkilileri hakkındaki şikâyetlerinin ise devam ettiğini hatırlatarak beklemedikleri bir karar verildiğini söyledi. İlhan, bundan önceki duruşmalarda EÜAŞ çalışanları hakkında “bilinçli taksirle birden fazla adam öldürme” şeklinde mütalaa verilirken, ikinci mütalaada beraat talep edilmesine ve mahkeme heyetinin bu talebe uymasına tepki gösterdi. “Biz bu yönde karara itiraz edeceğiz. Adaletin yerini bulmasını talep ediyoruz” dedi.

Sanık avukatı Ersan Şen açıklamasında “EÜAŞ'ın burada yargılanan alt kademe çalışanları bakımından beraat kararı verildi. Park Teknik açısından bilinçli taksiri reddetti, meslekten mahrumiyeti reddetti, basit yani ikinci dereceden kusurlu saydı” dedi.

Dava sürecinin, birkaç şirket çalışanına önce düşük hapis cezası verilmesi ve ardından hapis cezasının taksitli para cezasına çevrilerek sonuçlanması, bir kez daha patronların iş güvenliği konusunda hükümet tarafından kollandığını gözler önüne serdi. AKP hükümeti, madenleri gerekli denetimlerden geçirmiyor, patronlara caydırıcı ceza vermiyor. Hükümetin bu tutumunun sonucu olarak, patronlar işçi sınıfının hayatını ve güvenliğini hiçe saymaya devam ediyorlar.

22 Ocak 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this