UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

HDK Esenyurt İlçe Meclisi İş Cinayetini Protesto Etti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Esenyurt İlçe Meclisi, Marmara Park alışveriş merkezi inşaatında çalışan işçilerin kaldığı çadırda çıkan yangında can veren 11 işçi için sorumluların yargılanmasını ve güvenli iş koşullarının sağlanmasını talep etti. Meclis, Esenyurt Belediyesi önüne yürüyerek, yaşanan bu iş cinayetini basın açıklamasıyla protesto etti.

Esenyurt Köyiçi Meydanı’nda toplanan HDK üyeleri “İş Kazası Değil İş Cinayeti! Sorumlular Bulunsun, Hesap Sorulsun!” pankartı taşıyarak Esenyurt Belediyesi’ne yürüdüler. Yürüyüş boyunca alkış ve ıslıklar eşliğinde “Kaza Değil, Bu Bir Cinayet”, “İşçiler Yanıyor Hükümet Bakıyor”, “İşçi Katili Hükümet İstifa”, “Sorumlular Belli, Hesap Sorulsun”, “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Susma Haykır Ölümlere Hayır”  sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında çevredeki halkın ve inşaat işçilerinin de alkışlarla destek verdiği gözlendi.

Belediye binası önüne gelen HDK bileşenleri, burada basın açıklaması yaptılar. HDK adına açıklamayı yapan Devrim Avcı, yangında feci şekilde yanan 11 işçinin, patronların kâr hırsı uğruna can verdiğini ifade etti. İşçiye harcanan her kuruşun maliyet olarak görüldüğünü ve patronların, kölece çalıştırdıkları işçileri kış ayında çadıra mahkûm ederek, onlara bir konteynırı bile çok gördüklerini ifade etti. Avcı, “Peki böyle davranan patronlar cesareti kimden alıyor? Bu cinayetin sorumlusu iki taşeron inşaat firmasının patronları, bizzat Başbakanın elinden yılın girişimcisi ödülünü aldılar. Bu ödülü almalarının nedeni fazla kâr etmeleriydi. Bu ödülü veren Başbakan, prangalarınızı çözdük diye seslenmişti firma sahiplerine” diye konuştu. Avcı, AKP’li Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun “vakitleri yetmiş” diyerek cinayeti kadere bağladığı sözlerini de “vahim açıklama” diyerek eleştirdi. Cinayetin sorumlularının bu tür işyerlerini denetlemeyen Çalışma Bakanı,  görevini yapmayan Esenyurt Belediye Başkanı ve en başta da, işçileri en vahşi koşullarda çalıştıran patronları ödüllendiren Başbakan olduğunu söyleyen Avcı, “sorumlular derhal yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmalıdır” dedi. HDK olarak bu davanın peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Eylem sloganlarla sonlandırıldı. 

15 Mart 2012


...önceki
Dayanışma
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this