UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Toplu Sözleşme Öncesinde Metal İşçilerinin Görüşlerini Alıyoruz

Metal sektöründe yüz binlerce işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri Eylül ayında başlayacak. Toplu sözleşme süreçleri, çalışma koşullarını, sosyal hakları ve ücretleri belirleyen süreçlerdir. Bu sürece hangi taraf örgütlü ve hazırlıklı girerse son tahlilde o kazanır. Sendikaların bu sürece işçileri hazırlamaları, sözleşme taslaklarını işçilerle birlikte oluşturmaları, sürece işçileri de katmaları gerekir. Grev silahının işçiler açısından ne derece önemli olduğunu anlatan eğitim çalışmalarının yapılması ve olası uzlaşmazlık durumu için grev komiteleri ve grev fonlarının oluşturulması da bir o kadar önemlidir.

UİD-DER olarak, metal sektöründe çalışan işçilerle sözleşme sürecine ilişkin sohbetler yapıyor ve fikirlerimizi onlarla paylaşıyoruz. Aşağıda bir metal işçisi ile yaptığımız söyleşiyi yayınlıyoruz.

UİD-DER: Kaç yıldır metal sektöründe çalışıyorsunuz?

15 yıldır metal sektöründe çalışıyorum.

UİD-DER: Ücret ve çalışma koşullarınız nasıl?

15 yıldır bu fabrikada çalışmama rağmen ücretlerimiz düşük. 15 yıllık emeğimin karşılığını alamıyorum. Çalışma koşullarımız, sendikalı bir fabrika olduğu için diğer fabrikalara göre daha iyi. 2 vardiya halinde 8 saat üzerinden çalışıyorum.

UİD-DER: Sizce kriz metal işçilerini mi yoksa metal patronlarını mı etkiledi?

Şu ana kadar çalıştığım fabrikada krizle ilgili bir sorun yaşamadık. Topluca işten çıkarmalar ya da maaşların ödenmemesi gibi bir sorunumuz olmadı. Ama bu yıl bizim fabrikanın da krizinden etkileneceğini, 2011 yılının sıkıntılı geçeceğini söylüyorlar.

UİD-DER: Bir önceki toplu iş sözleşmesi beklentilerinizi karşıladı mı?

Normalde %15 zam bekliyorduk. Bunun için Cuma Yürüyüşleri de yaptık. Ancak toplu sözleşme imzalanınca beklediğimiz olmadı. 2 yıl önceki sözleşmeye maalesef kötünün iyisi olarak baktık.

UİD-DER: Bu sözleşme döneminde işçilerin talepleri nelerdir?

Henüz sözleşme taslağı elimize ulaşmadı. Ama benim gönlümden %20 ücret artışı geçiyor. Düşük maaş alan arkadaşlarımızın saat ücretlerinin artırılmasını isterim. Sosyal hakların daha da iyileştirilmesini talep ediyoruz.

UİD-DER: Bu talepleri kazanmak için nasıl hazırlık yapıyorsunuz?

Henüz sendikamız bize sözleşme taslağını göndermedi. Eskiden sözleşme taslakları hazırlanmadan önce bizim taleplerimiz sorulurdu. Ama bu dönemde genelde sendika hazırlıyor ve bize gönderiyor. Elbette ki sendikamdan bu döneme bizi hazırlamaları için eğitim çalışmaları yapmalarını ve sürece dair bizleri bilgilendirmesini isterim. Örgütlülüğümüzü güçlendirmediğimiz sürece elbette ki haklarımızı kazanamayız.

UİD-DER: Teşekkür ederiz.

3 Eylül 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this