UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tuzla Tersanesi Önünde Protesto

Tuzla Tersanesi’nde haksız bir şekilde işten atılan Eyüp Ayan 10 gündür işyeri önünde direnişte. Direnişin 10. gününde bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Eyüp Ayan, 15 Mart 2014’te tersanede gerçekleşen iş cinayetinde hayatını kaybeden Tamer Şeyhun için açılan davada, tersane patronunun istediği şekilde ifade vermeyi reddettiği ve patronun ihmali sonucu iş cinayetinin gerçekleştiği gerçeğini anlattığı için işten çıkarıldı. Tuzla Tersanesi yönetimi, iş cinayetine kurban giden Tamer Şeyhun’un aleyhine ifade vermesini dayatmıştı.

Tersanede kadrolu işçilerin birkaç katı kadar taşeron işçisi bulunuyor. 4 yıldır tersanenin kadrolu işçisi olarak çalışan Ayan, aynı tersanede taşeron olarak da çalışmış. Eyüp Ayan, tersanede örgütlü olan Dok Gemi-İş Sendikası’nın üyesi. Fakat sendika, ne Tamer Şeyhun’un yaşamını yitirmesine tepki gösterdi ne de sonrasında açılan dava sürecinde işçilere sahip çıktı. Dok Gemi-İş bürokratları, işçinin değil patronun çıkarlarını savunuyor.

İşten çıkarılan Eyüp Ayan’ı yalnız bırakmayan ve direnişe sahip çıkan Limter-İş’in çağrısıyla yapılan eyleme UİD-DER’in yanı sıra çeşitli siyasi gruplar da destek verdiler. İçmeler Köprüsü’nün üzerinde toplanıldıktan sonra yol trafiğe kapatılarak yürüyüşe geçildi. Tersane işçilerine ve yoldan geçen işçi ve emekçilere yönelik yapılan konuşmalarda, tersanelerde işçilerin can güvenliğini hiçe sayan uygulamalara dikkat çekildi. AKP hükümetinin patronlardan yana yürüttüğü politikalar protesto edildi. Yürüyüş sırasında polis sık sık kitleyi müdahale etmekle tehdit etti.

Tuzla Tersanesi girişinde bir süre konuşmalar yapıldı ve Eyüp Ayan’ı yalan ifade vermeye zorlayan tersane yönetiminin hesap vermesi istendi. Yürüyüş boyunca taşınan temsili tabut, tersane önünde bırakıldı. Burada bir açıklama yapan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, tersanelerde bugüne kadar iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısının 200’e yaklaşmasına rağmen, hiçbir tersane patronunun ceza almadığına dikkat çekti. Eyüp Ayan’nın arkadaşını yitirdiği iş cinayetinde tanıklık yaptığı için, hiçbir hakkı verilmeden işten çıkarıldığını söyledi. “Buradaki amaç iş cinayetinin izinin sürülmesini engellemek” dedi. Kanber Saygılı, Tamer Şeyhun’un ailesine kan parası verilerek susturulduğunu, işçilerin tanıklığı ortaya çıkınca, diğer işçilere örnek olmaması için işten attığını anlattı. Saygılı, üyesine sahip çıkmayan Dok Gemi-İş’i de eleştirdi.

11 Nisan 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this