Buradasınız
“Şans”ın Varsa Örgütlü İşçi Ol!
Gebze’den bir işçi
Yaşanan ekonomik krizle beraber birçoğumuz işsiz kaldık. Patron tarafından sefalet koşullarında yaşamaya mahkûm edildik. Ben metal sektöründe çalışan bir işçiyim ve şu an halen çalışıyorum. Şu an diyorum çünkü yarın işsiz kalmayacağımın bu yaşadığımız sistemde garantisi yok.
5 Mart akşamı işten dönerken bir büfenin önünde erkeklerin ve kadınların oluşturduğu uzun bir kuyruk gördüm. Merak ettiğim için oraya doğru yöneldim ve iyice yaklaştım. Aslında, seçim çalışmaları kapsamında yardım adı altında gerçekleştirilen bir kepazeliktir diye düşünüyordum. Ancak bir Sayısal Loto bayisi olduğunu gördüm. Kuyrukta bekleyenlerin kimilerinin gözlerinde bu sefer ben olmalıyım dercesine bir ifade vardı. Bu kuyrukta bekleyenlerin hepsi işçiydi. İşten çıkartılan, uzun bir süredir iş bulamayan, umudunu sayısal lotoya bağlayan bizim kardeşlerimiz bunlar. Düşünerek evin yolunu tuttum.
Bu sistem milyonlarca işçinin umudunu böyle sayısal loto gibi şans oyunlarına bağlıyor. İşçileri bireysel kurtuluş umutlarıyla oyalayarak yozlaştırıyor. “Ya tutarsa” diyerek bizleri bu tuzağın içine çekip, biz işçileri, kurtuluş yolunun bireysel olabileceği yanılsamasına itiyorlar.
Akşama kadar biz işçilerin üzerinden milyonlarca lira kazanan asalakların açtıkları bir “umut” kapısıdır şans oyunları. Bir taşla iki kuş vuruyorlar, hem bu şans oyunlarından milyarlar elde ediyorlar, hem de biz işçileri bir araya gelip mücadele etmekten alıkoyarak, bireysel kurtuluş yollarında umutlarımızı tüketmemizi sağlıyorlar.
Umutlarımızı buralarda tüketmeyelim arkadaşlar. Bugün yaşanan kriz sürecinde işsizliği, sefaleti, açlığı bizler yaşıyoruz. Acıları hep biz çekiyoruz. Peki, patronlar ne yapıyor? Lüks, sefa ve bolluk içinde yaşıyorlar. Onlar işçilerin bir araya gelmesini, birleşmesini istemezler, herkesin kendi yoluna gitmesini, kimsenin diğerinin derdine ortak olmamasını arzularlar, bu sayede düzenlerini sürdürme çabasındadırlar. Bu tür şans oyunlarını kurtuluş olarak biz işçilerin önüne sürüyorlar. Bu aldatmacaya kanmayalım. Onlar şunu çok iyi biliyor, birleşirsek yer yerinden oynar. Biz işçilerin kurtuluşu, bütün ülkelerin işçilerinin birleşmesi ve tek yumruk olarak patronlar sınıfını yerle bir etmesine bağlıdır.
Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!
ATV-Sabah Grevi Devam Ediyor
UİD-DER’le 8 Mart
- Hindistan’da 250 Milyon Dolarlık Düğün ve Yoksulluk
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...