Buradasınız
15-16 Haziran Genel Direnişi Etkinliği
diğer yazarlar
UİD-DER Aydınlı şubesinde 15-16 Haziran Genel Direnişi ile ilgili İşçi Özeğitim Grubu etkinliği düzenlendi. Etkinlikte slayt gösterimi eşliğinde 15-16 Haziran Genel Direnişi, 15-16 Haziran öncesi ve sonrasında Türkiye ve genel olarak dünyada gelişen işçi sınıfı ve gençlik hareketleri anlatıldı.
Türkiye’de 1923’ten 1950’ye kadar CHP iktidarında tek partili süreç yaşanmış. Bu süreçte işçi ve emekçilerin yaşam koşullarında hiçbir iyileşme olmamış. 1950’den 1960’a kadar geçen süreçte ise Demokrat Parti iktidarı yaşanmış, ancak bu süreçte de işçi haklarında hiçbir değişiklik olmamış. 1960’lara gelindiğinde işçi sınıfının suskunluğu bozulmuş, işçiler sendikal haklar için mücadeleye başlamıştır. Sendikasız, grevsiz ve toplu sözleşmesiz geçen onca yıldan sonra grev ve toplu sözleşme hakkının elde edilmesi için iki yüz bin kişinin katıldığı Saraçhane mitingi yaşanmış ve ardından da Kavel grevi başlamıştır.
İşçi sınıfı Kavel grevinden sonra sendikal ve siyasal alanda birçok hak kazanmıştır ve 1967’de DİSK kurulmuştur. Mücadeleci bir sınıf sendikacılığı anlayışına sahip olan DİSK, burjuvazi tarafından ciddi bir tehdit olarak görülmüş ve kapatılmak istenmiştir. İşte bu kararın ardından işçi sınıfı kazanmış olduğu haklarını ve sendikalarını korumak üzere 15-16 Genel Direnişini gerçekleştirmiştir. DİSK eylem gününü 17 Haziran olarak belirlemesine rağmen işçiler 15 Haziranda iş bırakmaya ve kent merkezlerine yönelmeye başlamıştır. Burjuvazinin kolluk güçleri işçileri durdurmaya çalışmış ve çıkan çatışmalarda üç işçi yaşamını yitirmiştir. Sendikacıların çağrısıyla evlerine dönen işçiler ertesi gün eylemlerine daha geniş katılımla devam etmiştir. Kent merkezlerinde birleşmeye çalışan işçiler yine kolluk kuvvetlerinin barikatlarıyla karşılaşmış, vapur seferleri durdurulmuş, köprüler kaldırılmıştır. Doğru bir devrimci önderlik olmadığından işçiler evlerine gönderilmiş ve mücadele devam ettirilmemiştir. İşçi sınıfının gücünden korkan burjuvazi sıkıyönetim ilan etmiştir. Burjuvazi 12 Mart 1971’de yaptığı darbeyle işçi sınıfı hareketinin yükselişini kesememiş ve işçilerin kitlesel direnişleri, grevleri 12 Eylül faşist darbesine kadar devam etmiştir. 12 Eylül faşist darbesiyle birlikte işçi sınıfının tüm hakları gasp edilmiş ve karanlık bir döneme girilmiştir. Ancak bu karanlık dönemlerin sonsuza kadar sürmediğini ve işçiler bir kez ayağa kalkarlarsa neleri başardıklarını biliyoruz. Bizlerin bugün yaşanan deneyimlerden ders çıkarması ve yeniden 15-16 Haziran ruhuyla mücadeleye atılmamız gerekir.
Etkinlikte UİD-DER korosu eşliğinde coşkulu bir biçimde marşlar söylendi, arkadaşlarımız mücadeleyi içeren şiirler okudular. Etkinliğe yoğunluklu olarak genç işçiler katılmışlardı. Etkinliğe katılan birkaç genç işçi arkadaşımızla etkinlik üzerine röportaj yaptık:
Etkinliğimizi nasıl buldunuz?
Etkinlik çok güzeldi. Daha önce böyle bir etkinliğe katılmamıştım. İnsanların sınıf bilinciyle donanması gerekiyor, bu açıdan böyle derneklerin önemi artıyor.
Daha önce 15-16 Haziran Genel Direnişi hakkında bilginiz var mıydı? Şimdi ne düşünüyorsunuz, tekrar yaşanabilir mi böyle direnişler?
Daha önce duymuştum ama bu kadar ayrıntılı bilmiyordum. Önceden insanlar bilinçliymiş ve haksızlıklarla karşılaştıklarında, hakları ellerinden alınmaya çalışıldığında mücadele ediyorlarmış. Ama bugün insanlar aynı duyarlılıkta değiller, bilinçsizler ve mücadele etmiyorlar kendi hakları için. O dönemde 150 bin insan yürümüş, bugün ise böyle bir şey yok. Ancak insanların bir araya gelip mücadele etmesiyle tekrar böyle günler yaşanabilir.
Peki, insanlar neden böyle bir bilinçten yoksunlar ve mücadele etmiyorlar bugün?
Bugün insanlar burjuvazi tarafından medyayla, uyuşturucuyla uyutuluyorlar, farklı yönlere kaydırılıyorlar. İnsanlar kahve köşelerinde hayatlarını yitiriyorlar. Oysa bu tür etkinliklere katılmaları gerekir, çünkü buralarda insanlar birbirleriyle gerçek anlamda bir şeyler paylaşabiliyorlar. Mücadele etmenin yolu buralardan geçiyor.
Bizimle sohbet ettiğiniz ve etkinliğimize katıldığınız için teşekkür ederiz.
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- 15-16 Haziranı Yaratanlara ve Onun Ruhunu Yaşatanlara Selam!
- UİD-DER Saflarında Olmak
- Sendikası İçin Mücadele Edenler
- UİD-DER’le 15-16 Haziran’ı Biz de Yaşadık
- Dün de, Bugün de Emekçi Kadınlar Mücadelede Önde!
- Mücadele Ateşini Harlayan UİD-DER’e Selam Olsun!
- Dev Gövdesiyle Yürüyor Haziranda
- Metal İşçileri: “Tarihe Başka Bir Gözle Baktık”
- Bu Tarih, Bizim Tarihimiz
- Sınıf Tarihimizin Yolunda, UİD-DER ’in Rehberliğinde Yürüyoruz
- Geleceğe Köprü Olmaya Borçluyuz!
- Okurlarımızdan Yayın Akışımıza Yönelik Mesajlar
- Gururlandık, Onurlandık ve İçimiz Umutla Doldu
- Akın Akın Yürüyor İnsan Seli
- Mücadele Tohumlarını Yeşertenlere Selam Olsun!
- Tarihi Yazan ve Yaşatanlara Selam Olsun!
- Gücümüz Birliğimizden Gelir!
- Köklerimiz Derindedir
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...