Buradasınız
1 Mayıs’a Doğru: İşçiler Konuşuyor /4
UİD-DER 1 Mayıs’a dönük çalışmalarını sürdürüyor. Birleşik ve kitlesel bir 1 Mayıs örgütlenmesi, işçilerin fabrikalardan alanlara akması, işçi sınıfı için büyük bir moral olacaktır. İşçi sınıfının birliğinin ve gücünün alanlarda birlikte solunması, tek tek her işçiyi ve tüm işçileri güçlü kılacaktır. Bu amaç doğrultusunda UİD-DER çeşitli sanayi bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Tuzla havzasında da bir dizi röportaj yaptık. Sorularımıza deri işçilerinden şu yanıtları aldık.
UİD-DER: Uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a katılmak, sizin için neyi ifade ediyor?
Deri İşçisi 1: İşçilerin hakları için bir araya geldikleri bir günü ifade ediyor.
Deri İşçisi 2: 1 Mayıslarda alana giderdik, sendikaların önünde bir araya gelirdi işçiler. Katılmak isterdim, ama baskılardan dolayı ve güvenemediğimden dolayı gidemezdim. Anılarımda bunlar var.
Deri İşçisi 3: Örgütlülüğümüzü patronlara göstermek geliyor aklıma. İşçilerin hiçbir ayrım yapmadan bir araya geldikleri gün.
Deri İşçisi 4: 1 Mayıs, işçilerin güçlerini gösterdikleri bir gün. İşçilere, “ne yapabilirler ki” diye bakılıyor. İşçilerin hakları için bir araya geldikleri gün.
Deri İşçisi 5: İşçilerin bağımsızlığını ifade ediyor. İşçilerin hep birlikte hareket ettikleri bir gün. Biz işçiler 1 Mayıs’a katılarak haklarımızı aramalıyız. Taleplerimizi sonuna kadar haykırdığımız bir gündür. Onun için biz işçilerin en önemli günüdür.
UİD-DER: Krizin faturasını ödememek için ne yapılmalı?
Deri İşçisi 1: Krize karşı örgütlü olmak lazım. Patron villasından, hiçbir lüksünden fedakârlık etmezken işçileri işten çıkartıyor. Buna karşı 1 Mayıs’a kitlesel olarak katılmak gerekir.
Deri İşçisi 3: “Kriz var, patron ne yapsın” diye düşünmemek lazım. Patronlar kârlarına kâr katarken işçiler işsiz kalıyor. Bilmeyenlere anlatmak gerekir.
Deri İşçisi 5: Kendi çalıştığımız fabrikalarda birlikte olmalıyız. Patronlar tarafından bölünüyoruz. Bu birlikte olmamızı engelliyor. Biz işçiler de buna karşı durarak ayrımlara engel olmalıyız. İşte o zaman krizin faturasını patronlara ödetebiliriz.
UİD-DER: Deri işçileri 1 Mayıs’ta hangi talepleri dile getirecekler? Örneğin, bu seneki 1 Mayıs’ın ortak sloganı “işten atmaları geri püskürtmek için 1 Mayıs’a” olabilir mi?
Deri İşçisi 2: İş saatleri kısaltılsın! Asgari ücret yükseltilsin! Mesaiye kalmak zorunda kalmayalım, insanca yaşayabilelim.
Deri İşçisi 3: Özelleştirmeler durdurulsun, deneme süreleri kaldırılsın.
Deri İşçisi 4: Taşeronlaştırma kalksın, iş güvencesi sağlansın. Sendikal yasaklar kaldırılsın.
Deri İşçisi 5: İşten atmalar durdurulsun. Deneme süresi kaldırılsın. Sosyal haklar zamanında ödensin. Sendikal engellemeler kaldırılsın ve sendikasız fabrikalar sendikalılaşsın.
UİD-DER: 1 Mayıs’ın kitlesel ve coşkulu olması, işçilere güven vermesi ve patronların yüreğine korku salması için sendikalar nasıl bir hazırlık yapmalılar?
Deri İşçisi 3: Bizlerin yapması gereken, ayrım yapmaksızın tüm işçilere 1 Mayıs’ın önemini anlatmaktır. İşçiler sendikaya, sendikalar patrona baskı yapmalı.
Deri İşçisi 4: İşyeri temsilcileri, 1 Mayıs’ı işçilere anlatmadan zorla çağırıyor. Oysa örgütlülüğün devam etmesi için herkesin 1 Mayıs’a katılması gerekliliğini anlatmak gerekir. Sendikalar yeterince sorumluluk almıyorlar. Şu an sendikaların yapmış olduğu bir hazırlık yok. Oysa her 1 Mayıs’tan sonra yeni 1 Mayıs için hazırlıklara başlamak gerekir. 1 Mayıs’a yönelik toplantılar yapılmalı, sadece katılımı arttırmak için değil, bilinçli bir şekilde katılmak gerekir. Son 2 haftada 1 Mayıs gündem edilmemeli. 1 Mayıs ile ilgili film, belgesel, tiyatro gösterimleri yapılmalı.
Deri İşçisi 5: Yeterli bulmuyorum, çünkü sendikam işçileri 1 Mayıs alanlarına taşımak için yeterli hazırlıkta bulunmuyor. Sendikal eğitim yeterli düzeyde değil. 1 Mayıs’ın içeriğine dair bilgi verilmiyor. İşçiler yeterince bilinçlenemediklerinden dolayı da, kavga çıkar korkusuyla 1 Mayıslara katılmıyorlar. Bunun böyle olmadığı bize anlatılmıyor. Eğitim konusunda çok eksiklikler var. Sendikanın 1 Mayıs’a yönelik çalışması olmadığından dolayı şimdilik katılamıyorum. 1 Mayıs’a daha coşkulu katılmak için tüm fabrikalarda eğitim verilmesi gerekiyor.
UİD-DER: Devletin ve patronların 1 Mayıs’ın içeriğini boşaltmak ve katılımı azaltmak için her daim yaptığı karalamalar ve baskılara karşı ne yapmalıyız? Çevrenizde 1 Mayıslara bu korkular yüzünden katılmayanlar oluyor mu?
Deri İşçisi 1: Televizyonlarda izletilen haberlerin etkisiyle “acaba beni gözaltına alırlar mı, cop yer miyim” diye düşünüyor insanlar. Bunu kırmak için herkesin bir kere olsun mitinge katılması gerekir. Bunu en son Newroz örneğinde de gördük. Bayram havasında geçmesine rağmen küçücük olayları abartarak gösteriyorlar.
Deri İşçisi 4: 1 Mayıs’a neden katılmak gerektiğini anlatabilirsek ve güven sağlayabilirsek katılımı arttırabiliriz. Patronlar kendi medya aygıtlarını kullanıyorlar. Bizler işçi basınını, örneğin, İşçi Dayanışması bültenini kullanmalıyız.
Deri İşçisi 5: Bu seneye kadar “kavga çıkacak” korkusuyla 1 Mayıs’a ve hiçbir eyleme katılmadım. UİD-DER sayesinde, bu olayların medya tarafından uydurulduğunu anladım. Çevremde bu korkulardan dolayı 1 Mayıs’a katılmayan çok insan var. İşte bunlara engel olmak için çevremizdeki herkese medyada anlatılanların yalan olduğunu ve 1 Mayıs’ın önemini anlatmamız lazım.
UİD-DER: İlk kez 1 Mayıs’a katılacak olan diğer işçi kardeşlerimize ne söylemek istersiniz?
Deri İşçisi 2: Eski işçiler daha önce katıldıklarını ama bir şey değişmediğini söylüyorlar. Ben böyle olduğunu düşünmüyorum, daha fazla katılmak gerekir.
Deri İşçisi 3: Kriz derinleşiyor, daha fazla işçi arkadaş işsiz kalacak. İşyerlerimizde arkadaşlarımızı krize karşı 1 Mayıs’a çağırmalıyız. Adam işçi, ama patronunu babası gibi görüyor. Fakat farkında değil ki en ufak bir şeyde ona da tekmeyi vuracak. Ekmeğimize sahip çıkmamız için alanlarda olmamız lazım.
Deri İşçisi 4: 1 Mayıs’a kitlesel ve işçi disiplinimizle katılmamız ve daha fazla sahiplenmemiz gerekiyor. Lisedeyken, 4 sene boyunca 1 Mayıs ile ilgili başka şeyler anlattılar. Ta ki UİD-DER ile tanışana kadar. Şimdi bizim de başkalarına anlatmamız gerekiyor. 1 Mayıs’ın mirasına sahip çıkmalı, geçmişteki kazanımlarımızı korumak ve daha çok hak elde edebilmek için hep birlikte alanlarda olmalıyız.
Deri İşçisi 5: İşçiler ekmeği için mücadele etmezse aç kalır. Nereye kadar aç kalabiliriz ki? Biz işçiler patronlara karşı direnmeliyiz. Ve bunun önemini her işçiye anlatmalıyız. 1 Mayıs biz işçiler için birliğin ve mücadelenin en önemli günüdür. Bunun içinde her işçinin 1 Mayıs’a katılmasını istiyorum.
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...