Buradasınız
1 Mayıs’a Doğru: İşçiler Konuşuyor /5
UİD-DER 1 Mayıs’a dönük çalışmalarını sürdürüyor. Birleşik ve kitlesel bir 1 Mayıs örgütlenmesi, işçilerin fabrikalardan alanlara akması, işçi sınıfı için büyük bir moral olacaktır. İşçi sınıfının birliğinin ve gücünün alanlarda birlikte solunması, tek tek her işçiyi ve tüm işçileri güçlü kılacaktır. Bu amaç doğrultusunda UİD-DER çeşitli sanayi bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Tuzla havzasında da bir dizi röportaj yaptık ve sorularımıza şu yanıtları aldık.
UİD-DER: Uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a katılmak, sizin için ne ifade ediyor?
Sağlık işçisi: 1 Mayıs denince aklıma birlikte hareket edilmesi, milyarlarca insanın alanda olması gereken bir gün geliyor. O gün bütün işçilerin orada olması gerektiğini düşündüğüm bir gün.
Kimya işçisi: İşçi bayramını ifade ediyor.
Öğrenci: İşçi sınıfının tarihsel önderlerinden Marx’ın “Bütün Ülkelerin İşçiler Birleşin” sözünü anımsatıyor. Hepimizin işçi olduğunu bilince çıkardığı, işin emeğin gündeme geldiği bir gün… Türkiye’de ise 1977 1 Mayıs’ı geliyor aklıma.
UİD-DER: Krizin faturasını ödememek için ne yapılmalı?
Sağlık işçisi: Krize karşı direnmek lazım. Örgütlü ses çıkarmak lazım. Her türlü zeminde hakkımızı aramamız lazım.
Öğrenci: Krizi anlatmak lazım. Açlık sorunu var. Bilinç eksikliği var. Halkla iç içe geçmiş bir örgütlülük yok. Bugün koşullar kötüleşiyor. Bıçak kemiğe dayandıkça yapacak çok şey olacak. Doğru tarzda örgütlülükler içerisinde yer almak lazım.
UİD-DER: İşçiler 1 Mayıs’ta hangi talepleri dile getirmeliler? Örneğin, bu seneki 1 Mayıs’ın ortak sloganı “işten atmaları geri püskürtmek için 1 Mayıs’a” olabilir mi?
Sağlık işçisi: İşsizliğe, işten atmalara karşı 1 Mayıs’a. Ücretlerin yükseltilmesi, işçi ölümlerinin önlenmesi olabilir taleplerimiz.
Kimya işçisi: Olabilir tabii, tam da böyle olması gerekiyor.
Öğrenci: Geçmişte “8 saatlik iş” sloganı vardı, önemliydi bu. Krizin sebebi biz değiliz. Bunu anlatacak, dünyadaki uçurumu anlatacak bir şey olmalı. Dubai’deki otellerin bir geceliği 20 bin dolar, buralarda hangi işçi kalabilir. Bu uçurumu göstermemiz lazım.
UİD-DER: 1 Mayıs’ın kitlesel ve coşkulu olması, işçilere güven vermesi ve patronların yüreğine korku salması için sendikalar nasıl bir hazırlık yapmalılar?
Sağlık işçisi: Sendikaların 1 Mayıs’a çok insan katması gerekiyor. İşçilerle birebir görüşmeler, toplantılar yapmak lazım.
Kimya işçisi: İşyeri temsilcilerinin 1 Mayıs’ı işçilere anlatması gerekiyor. 1 Mayıs’ın önemini, amacını anlatması gerekiyor. Bilgilendirmeleri gerekiyor.
Öğrenci: Sendikacılar sadece koltuklarını, paralarını düşünüyorlar. Sendikalar kitlesel olarak katılmıyor. Daha çok diğer çevreler katılıyor. Sendikalar kendi görevlerini yerine getirmiyor.
UİD-DER: Devletin ve patronların 1 Mayıs’ın içeriğini boşaltmak ve katılımı azaltmak için her daim yaptığı karalamalar ve baskılara karşı ne yapmalıyız? Çevrenizde 1 Mayıslara bu korkular yüzünden katılmayanlar oluyor mu?
Sağlık işçisi: Bizler de konuşmalıyız, devletin ve patronların yaptıklarına karşı korkmamak lazım. Çok insan var çevremde, coplanmaktan ve sicilinin bozulmasından korkan.
Kimya işçisi: Birçok insan korkuyor. Aileleri katmak lazım. Tekel işçileri cop yedi, ama pes etmediler. Korkunun üstüne gitmek lazım.
Öğrenci: Sol deyince akla polisle çatışan birileri geliyor. Böyle bir önyargı var. Birçok insan var korkan. Ama Nazım’ın şiirinde dediği gibi, patronların düzeni yalan söylüyorsa bu sömürü bitmesin diyedir. Bu yalanlara kanmamak lazım.
UİD-DER: İlk kez 1 Mayıs’a katılacak olan işçi kardeşlerimize ne söylemek istersiniz?
Sağlık işçisi: Daha çok işçiyi yanınızda getirin, en başta da ailelerinizi getirin diyorum katılacak arkadaşlara.
Kimya işçisi: 1 Mayıs’ın diğer yıllardan farklı olmasını, daha iyi geçmesini isterim.
Öğrenci: 1 Mayıs’a katılmak, sahip çıkmak gerekiyor. Bayram havasında kutlamak gerekiyor.
Sefaköy’de “Krize Karşı Mücadele”
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...