Buradasınız
Beşiktaş Tersanesi Servetine Servet Katıyor
Yalova Tersaneler Bölgesinden bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Beşiktaş Tersanesi’nin sahibi Yavuz Kalkavan, Vbg Tersanesi’yle anlaşarak hurda halinde olan yüzer havuzu satın aldı. Bu durum Beşiktaş Tersanesi’nin üçüncü havuzunu alarak gemilerin bakımını daha hızlı gerçekleştireceği anlamına geliyor. Vbg Tersanesi’nden aldıkları hurda havuzu tamir etmek ise yine işçiye kaldı.
Havuz savaş alanını andırıyor. Göz gözü görmüyor. Her yer toz ve dumanaltı. Havuz tamamen çürümüş bir halde. Oksijen kaynağı ile yapılan her sıcak çalışma işçilerin sağlığını daha çok bozuyor. İşçiler böyle bir ortamda çalışmaktan hiç de memnun değiller. Nefes alıp vermekte zorlandıklarını söylüyorlar. “Boğaz ağrısı ve göz yanmasından geceleri gözümüze uyku girmiyor” diyorlar. Üstelik bu gibi belirtiler ilerleyen zamanlarda işçilerde kalıcı hastalıkların oluşmasına sebebiyet veriyor. Bahsettiğimiz kalıcı hastalıkları akciğer kanseri, sağırlık, cilt kanseri vs. olarak sıralayabiliriz.
Gerek işin sağlık açısından taşıdığı risk gerekse de zor bir iş olmasını kolaylıkla göz ardı edebilen patronların ise bu durum için kurduğu tek cümle “Bu havuz üç ay içinde bitecek’ olmuş. Bu cümlenin tek bir açıklaması var, kendileri için yeni bir kâr kapısı açmak ve beklemede olan gemilerin bakımını hızlandırarak ve elbette bunu işçilerin üzerinden yaparak servetlerine servet katmak.
Beşiktaş Tersanesi’ni bir nevi oto yıkamaya benzetebiliriz. Çünkü bir gemi girip diğer bir gemi çıkıyor tamir havuzundan. Beşiktaş Tersanesi için tamir gemilerinde en iyi “iş yapan” tersane diyebiliriz. İşçiler gece gündüz demeden çalıştırılıyor ve üstelik bir de taşeron uygulamasıyla bu sömürü daha da arttırılıyor ve böylece “daha iyi iş” yapılıyor. İşçiler ise haftanın yedi gününü nerdeyse tersanede geçiriyor ve bundan kaynaklı ailelerine zaman ayıramadıklarından ve dinlenemediklerinden yakınıyorlar.
Aslında bu sorunların hemen hepsini her iş alanında, her işçide görmek mümkün. Asıl olarak da patronlar, işçiler örgütlü olmadığı ve mücadeleyi seçmediği sürece bu şekilde sömürmeye devam edecek ve sermayelerini her geçen gün daha da arttıracaktır.
Ne Umduk? Ne Bulduk?
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...