Buradasınız
Bosal İşçisi Patronun Oyununu Bozuyor
Gebze’den bir metal işçisi
Gebze Pelitli köyünde kurulu bulunan ve egzoz üreten Bosal mimaysan, işçilerin kararlı mücadeleleri sonucunda sendikalaşma sürecini tamamlamış ve bu süreçten dolayı işçilerin birbirine kenetlendiği bir fabrika. 2 senedir DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlü olduğu fabrikada, patronun Türk Metal-İş sendikasını yetkili kılma girişimleri yüzünden oldukça hareketli günler yaşanıyor. Çünkü Türk Metal taşeronlaştırmaya ve esnek çalışmaya izin veren tam bir patron uşağı sendika.
Önce fabrika içinde çeşitli söylentiler yayıldı, “verdiğin aidatlar PKK’ye gidiyor, bu sendika bölücülerin, öbür sendika gelirse maaşlar daha yüksek olacak” gibi yalanlarla işçilerin kafaları karıştırıldı. Neticede türlü oyunlarla patron sendikası Türk Metal’e üye olmalar gerçekleşti. Müdür dâhil kendini memur olarak niteleyen tüm işçiler, patron sendikası Türk Metal’e geçti. Sonrasında hatır gönülle ve akrabalık, komşuluk ilişkilerinin de yardımıyla işçiler arasında da Türk Metal’e üyelikler devam etti. Bu durum sonucunda Türk Metal üye çoğunluğunu ele geçirmeye başladı ve Birleşik Metal-İş yetkiyi kaybetme noktasına geldi. Ardından, “bu sendikada kalanlar işten çıkartılacak” söylentileri yayıldı.
Bu olaylar 2 Nisan gününe kadar devam etti. 2 Nisan günü saat 15 civarında, Türk Metalli oldukları söylenen üç otobüs insan fabrikaya geldi. Amaçları önceleri pek anlaşılamadı, vardiya değişim süresine kadar beklendi. Otobüslerin geldiği haberi tüm fabrikaya yayılmıştı. Sirenle birlikte çalışması bitmiş olan 8-16 vardiyası işçileri, üzerlerini değiştirmek yerine, Birleşik Metal bayraklarını da alarak, işbaşı yapacak olan 16-24 vardiyası ile birlikte bahçeye çıktılar. İşçiler kortejler oluşturarak, “inadına DİSK, inadına sendika” sloganları ile giriş kapısına yöneldiler. Gelen otobüslerde bulunanların el kol hareketleri yapmasıyla gerginlik arttı ve arbede çıktı. Gelenler otobüslere binip kaçmaya çalıştılar. Jandarmanın gelmesi ile işçiler fabrikaya sokuldu ve saat 17’ye kadar işbaşı yapılmadan beklendi.
Ertesi gün yani 3 Nisan Perşembe günü, fabrika önünde jandarma bekliyordu, fakat iş her zamanki gibi başladı. Sonrasında fabrika temsilcisi ve beraberindeki 5 işçi, önceki günkü olaylarla ilgili ifade vermek üzere jandarma karakoluna gittiler. Saat 15 gibi bu işçiler ve temsilci fabrikaya döndü ama içeriye alınmadılar. 6 işçinin de işten çıkartıldığı söylendi, gerekçe ise dünkü arbede olarak gösterildi. Bunun üzerine, 16-24 vardiyasına gelecek işçilerin tepkisinden korkan patron, iş yok gerekçesi ile servisleri göndermedi. 8-16 vardiyası paydos ile birlikte, jandarma zoruyla yemekhaneye toplandı. Yine de işçiler, idari personelin çıkış saati olan 17:30’da bir yolunu bulup bahçeye çıktılar. İşçiler “inadına DİSK, inadına sendika” sloganları atmaya başladılar. Bu arada dışarıdan 100-150 kişilik bir gurup da işçilere destek veriyordu.
Korkudan ne yapacaklarını bilemeyen düzenbazlar güruhu, can güvenliğimiz yok diyerek, servisleri bahçeye sokturdular. Öfkeli işçilere müdahale eden jandarma, işçileri zorla tekrar yemekhaneye soktu ve servisler jandarma konvoyu ile birlikte fabrikadan ayrılabildi. İşçiler ise ancak saat 19:30 civarı fabrikadan ayrılabildiler.
Akşam evlerine giden işçilere yine tehditler yağmaya başlamıştı. İşçiler kaba kuvvetle Türk Metal’e üye yapılmaya çalışılıyordu. 4 Nisan Cuma günü, jandarma eşliğinde işbaşı yapıldı. Fakat işten çıkarılan 6 işçi ve onlara destek veren kalabalık dışarıdaydı. İçeride iş yavaşlatma eylemi devam etti. Saatler ilerledikçe dışarısı destek için gelenlerle doldu. Coster ve Farplas fabrikalarından sendika yüzünden işten çıkartılan sınıf kardeşlerimiz de oradaydı. Birçok sendika temsilcisi ve milletvekili Ufuk Uras da oradaydı, saat 13:30 gibi basın açıklaması yapılacaktı. O gün 8:30 gibi, fabrikaya işçilikle alakası olmayan insanları işçi diye soktular. Bunlar Türk Metal-İş sendikasının adamlarıydılar. İşçilere laf atıp sataşmalarda bulunuyorlardı. Tahriklere dayanamayan işçiler, hep birlikte bu adamların üzerine yürüdü, linçten kıl payı kurtuldular ve fabrikadan kaçtılar.
Ardından işçilerin birliğinden, mücadelesinden etkilenip tekrar Birleşik Metal-İş’e geçişler başladı. İçeride sloganların ardı arkası kesilmiyordu. Türk Metal-İş kan kaybediyordu, formenler ve idari personel korkudan fabrikada jandarma ile dolaşıyorlardı. Saat 16:30 gibi işçiler dışındaki tüm personeli toplantıya çağırdılar. Toplantıda herkesin patron sendikasına geçmesi için baskı yapıldı, fakat işçilerin militan duruşlarını görenler, Türk Metal’e geçmeyeceklerini söyleyerek toplantıyı terk ettiler. Akşam tekrar evler gezilmeye ve işçiler tehdit edilmeye başlanmıştı, fakat birlik içersindeki işçiler boyun eğmediler. Birleşik Metal-İş sendikasındaki arkadaşlar devriye gezerek, onları takip ederek bu baskıların önüne geçtiler. Patron ve onun yalakaları hangi yolu denediyseler olmadı.
Patronun oyunlarının ve sarı sendikanın entrikalarının her şeye rağmen devam edeceği açıktır. Yetki süreci 5 Nisan Cumartesi günü sona eriyordu, fakat öyle gözüküyor ki kazanan birleşik Metal-İş, kazanan sınıf bilinçli işçiler oldu. Gün içinde Birleşik Metal’e geçişler devam etti. Sırada fabrika önünde direnişe geçen 6 arkadaşın işe geri alınması mücadelesi var.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
1 Mayıs’ta da Alanlarda Haykıralım!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Birleşik Metal-İş’ten Grev Kararı: Metal İşçileri Greve Hazır!
- Metal İşçilerinin MESS’i Protesto Eylemleri Sürüyor
- Ay Sonunu Bırak, Ortasını Getiremiyoruz!
- Metal İşçileri Greve Hazırlanıyor
- Metal İşçileri Çorlu’da Haykırdı: Greve Hazırız!
- Metal İşçilerinin Eylemleri Devam Ediyor
- Metal İşçisiyiz, MESS’in Dayatmalarına Boyun Eğmiyoruz!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Kimleri İlgilendirir?
- Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /2
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /1
- Seyahat, Hayat Pahalılığı ve MESS Sözleşmeleri!
- 1977 MESS Grevine Güç Katan Emekçi Kadınlar
- Bu Pahalılıkta Davut Abi’yi Neden Misafir Ediyoruz?
- Birleşik Metal-İş: Metal İşçileri Mücadele Ateşini Yaktı!
- MESS’e Karşı Birliğimizi Güçlendirelim!
- MESS Dayatmalarına Birlikte Karşı Duralım!
- Birleşik Metal-İş Üyesi İşçiler MESS Dayatmalarına Direniyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...