Buradasınız
Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Adana’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dayanışma! Dayanışma! Dayanışma!
Çok mutlu olduğum bir andayım. İşçi Dayanışması’nın 150. sayısı çıktı. Mutluyum, çünkü İşçi Dayanışması okuyorum. İşçi Dayanışması biz işçi sınıfınındır. Bizden, işçi sınıfından taraf olan, gerçekleri anlatan, yol gösterip yaşamımıza giren gazetedir. Bu düzen, o kadar çığırından çıkmış ki yaşamımızı altüst ediyor, her anımıza müdahale eden araçlarıyla bizi bilinçsiz kılacak, mutsuz edecek her şeyi yapıyor. Buna rağmen mutluyum çünkü İşçi Dayanışması okuyorum, bilinçleniyorum. İşçi Dayanışması anlatıyor bu alçak düzenden nasıl kurtulacağımızı, yaşamımızın en küçük anında bile mücadele etmemiz gerektiğini. İşçi Dayanışması haklarımızı anlatıyor, bu düzen en küçük hakkımızı bile tırpanlamaya çalışırken, İşçi Dayanışması o küçük olan hakkımızı bile yedirmememiz gerektiğini söylüyor. Çünkü bu hak arama anlayışını kazanırsak daha büyük olanlarını, mesela yeni bir dünyanın yani bizim hakkımız olan, zenginin ve fakirin olmadığı dünyanın da peşine düşeceğimizi söylüyor. Haber kanallarında ya da dizi ve filmlerde işçi sınıfıyla ilgili hiçbir şey anlatılmayan bu sistemde İşçi Dayanışması bize bizi anlatıyor, ne mutlu! İşçi Dayanışması bize, her şeyi fırsata çeviren, her şeyi kendi çıkarına kullanan bu düzeni alt etmenin yolunu öğretiyor. Başka sınıf kardeşlerimizin mücadelelerini anlatıyor, başka ülkelerdeki sınıf kardeşlerimizle benzer sorunlar yaşadığımızı anlatıyor. Dünya işçi sınıfının patronlardan çektiklerinin ortak olduğunu anlatıyor. İşçi sınıfı için, bu kadar derdin, kederin ortak olduğu bu düzende çözüm yolunun da ortak; sadece ve sadece örgütlenmek olduğunu anlatıyor. Ben mutluyum dostlar, hem de çok, gerçek anlamda bir şey öğreniyorsam bu sayfalardan öğreniyorum. Bu da beni daha fazla hayatta tutuyor. Benim gibi insanlar olduğunu, yüreğimizin aynı coşkuyla attığını hissettiğim insanların olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. Omuz omuza mücadeleye devam ve İşçi Dayanışmamıza sahip çıkmaya devam. Biz işçi sınıfı dayanışmamıza sahip çıkmazsak başka kimse sahip çıkmaz.
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...