Buradasınız
Film Yeni Başlıyor
Sancaktepe’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçtiğimiz günlerde hem medyada hem de bizim fabrikada çokça gündem olan bir konuydu arabalardaki cam filmi meselesi. Olayın özü şu: İçişleri Bakanlığının isteğiyle hükümet bir yasa çıkartıyor ve arabalardaki tüm cam filmlerini yasaklıyor. Bunun üzerine araç sahiplerinden oto tamircilerine, yedek parçacılar derneğinden bu konuda bilimsel açıklama yapan uzmanlara (!) kadar herkes tepki gösterdi. Hatta bu konuda internet üzerinden bir imza kampanyası bile başlatılmış. Televizyon ve gazetelerde hükümet destekçisi kanallardan muhalifine yasağın kaldırılması konusunda vatandaşın isteği haberlere yansımış. Hatta her konuda işe yarayan terör bahanesi bile cam film destekçilerine sökmemiş. Bakanın “araçların içini göremiyoruz, terörist olabilir” açıklamasına “o zaman durdur camını açtır, zaten adam arabaya bombayı koyduysa iş bitmiş, koymadan yakalaman lazım” diye cevaplar yükselmiş. Taktırması şu kadar lira, söktürmesi bu kadar lira, yakalanırsan cezası bu kadar lira, demek ki devlete para lazım araç sahiplerinden çıkarma derdindeler vs… bir tartışmadır gidiyor.
Çalıştığım fabrikada da dişinden tırnağından arttırdığıyla araç alan arkadaşlar, bu konuyu her muhabbete sokar oldular. Suriye’de savaş diyorsun cam filmi diyorlar, Irak’ta deprem diyorsun cam filmi diyorlar, sendika cam filmi, asgari ücret cam filmi… Ne desek konu cam filmine geliyor. Ben de anladım ki istediklerimi anlatmanın yolu cam filminden geçiyor.
“Bakın hükümet bizi yok sayıyor, cam filmine itirazları bile duymuyor ama örgütlü olsak her isteğimizi kabul ettirebiliriz. Bakın Irak’ta deprem olmuş insanlar ölmüş, evler yıkılmış bu hükümetin derdi cam filmi. Basit bir cam filminde bile bizi dinlemeyen hükümet asgari ücrette dinler mi? Başka bir yol bulmak, birlik olmak zorundayız.” Gördüm ki meseleleri böyle anlatınca daha çok ilgi çekiyor. Ama fazla uzun sürmedi. Anlatılana göre tepkiler artınca yasa geri çekilmiş. Tabi filmleri söktürenlere yapacak bir şey yok.
Elbette ki bu tepki sadece cam filmine değildi. Yakıta, vergilere, sigortaya yapılan zamların patlama noktasıydı cam filmi. Önümüzdeki dönemlerde sadece araç sahiplerini değil tüm toplumu boğacak daha çok vergi ve zamla karşı karşıya kalacağımız kesin. Hükümet yarattığı açığı kapatmak için biz işçi ve emekçilerin sırtına daha da binecek. Anlaşılan o ki cam filmi meselesi şimdilik bitti ama zamlar ve vergiler artmaya devam edecek. Bunu engelleyebilmenin yolu birleşip karşı durmaktan geçiyor.
Eğitiliyor muyuz, Uyutuluyor muyuz?
Cenazemizi Bile Krediyle Gömüyoruz!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...