Buradasınız
"Güneşe Yolculuk" Devam Ediyor
Gülsuyu’ndan UİD-DER üyesi işçiler
Biz işçiler küçücük bir sorunumuzu çözmek için bile birlikte hareket etmeliyiz. Kaldı ki bugün patronlar sınıfının elimizden almaya çalıştığı haklarımıza sahip çıkmak ve yeni haklar alabilmek için birleşmemiz, ekmek kadar, su kadar gerekli. Bu birlikteliği sağlayabilmek için geçtiğimiz hafta sonu Gülsuyu mahallesinde son dönemde çok anlamlı olduğunu düşündüğümüz bir film etkinliği gerçekleştirdik. Etkinlik öncesindeki bir hafta boyunca, işyerlerimizden ve mahalleden tanıdığımız herkese duyurduk izleyeceğimiz filmi.
Yaklaşık bir yıldır, gerek Bostancı’da düzenlenen etkinliklerimize davet ederek, gerekse bizzat Gülsuyu’nda etkinlikler düzenleyerek, Gülsuyu Mahallesindeki işçi ve emekçilere derneğimizi tanıtmaya ve onlarla tanışmaya çalışıyoruz. Bu etkinliğimiz Gülsuyu mahallesinde düzenlenen altıncı etkinliğimizdi.
İzlediğimiz “Güneşe Yolculuk” filmi, bu topraklarda karşı karşıya bırakıldığımız bir sorunu, Kürt işçilerin sorununu konu alıyordu. Film bir Türk işçisi ile Kürt işçisinin arkadaş oluşunu, Türk işçisinin esmer, karakaşlı, kara gözlü olup Kürtlere benzediği için başına gelen olaylar sonucunda Kürtlerin neler yaşadığını anlayışını konu alıyordu. Bu zulüm her gün karşımızda ve çözüm yolu da Türk işçi sınıfının Kürt sınıf kardeşlerinin mücadelesine sahip çıkmasından ve hep birlikte, hedefe patronlar sınıfını koymalarından geçiyor.
Filmi izledikten sonra, etkinliğe gelen işçi arkadaşımızla film üzerine sohbet ettik. Katılımın kalabalık oluşu, bizlerin emek harcadıkça, bu yolda doğruları savundukça nasıl da sağlam adımlarla yürüdüğümüzü gösteriyor. Etkinliklerimizdeki güzel hava bizleri daha da güçlendiriyor.
Geliyoruz zincirleri kıra kıra, patronların kafasına vura vura!
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...