Buradasınız
Haydi Gençler Sesimizi Birleştirelim!
Sefaköy’den genç işçi ve öğrenciler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler Sefaköy’den bir grup işçi-öğrenciyiz. Aramızda farklı üniversitelerde okuyan işçi çocukları, meslek liselerinde okuyan stajyer işçi-öğrenciler, fabrikalarda çalışan genç işçiler var.
Bizler işçi çocukları, geleceğin işçileri ve genç işçiler olarak pek çok sorunla yüz yüzeyiz. Stajyer işçiler, daha lise çağlarında ucuz işgücü olarak patronların sömürüsüne sunuluyor. Başka bir seçeneği olmadığı için daha çocuk yaştan itibaren çalışmak zorunda kalan genç işçiler iş kazalarına, ağır çalışma koşullarına maruz kalıyor. Binbir zorlukla okumaya çalışan, kendine daha iyi bir gelecek hazırlama hayaliyle üniversiteye giren öğrencileri ise rekabete dayalı, bireyci, sadece kariyer odaklı, gerçek yaşamdan uzak bir ortam bekliyor. Üzerinde yaşadığımız dünya biz işçi çocuklarına bu gelecekten başka hiçbir şey vaat etmiyor.
Bizler ise işçi sınıfının sınıf bilinçli evlatları olarak bize biçilen bu geleceği kabul etmiyoruz. Bu yüzden UİD-DER çatısı altında kendi geleceğimiz için örgütleniyor, mücadele ediyoruz. Geçmiş işçi kuşaklarının ve UİD-DER’li işçi ağabey ve ablalarımızın deneyimlerinden öğrendiklerimizle işyerlerimizde, okullarımızda ve bütün mücadele alanlarında sınıf kavgamızı büyütüyoruz.
Mücadele örgütümüz UİD-DER, işçi sınıfının içinde canla başla çalışıyor. Bu temelde bir dizi çalışmalar, etkinlikler yapıyor. Bizler de genç işçiler, öğrenciler olarak Sefaköy temsilciliğimizde bir süredir bir koro-müzik ve şiir çalışması yapıyoruz. Çalışmalarda paylaşmayı öğreniyor ve dostluğumuzu pekiştiriyoruz. Gençler olarak ortaya koyduğumuz emeğin sonucunda güzel etkinlikler gerçekleştirdik. Mart ayında, işçi sınıfının şairlerinden Hasan Hüseyin Korkmazgil’i ölüm yıldönümü vesilesiyle “Nasıl Varır Nehirler Denizlere” adlı bir etkinlikle andık. Hasan Hüseyin’in şiirlerini şiir grubumuz seslendirdi, bestesi yapılan şiirlerini de oluşturduğumuz koroyla söyledik. Son olarak 12 Nisan’da Sefaköy’de yapılan 1 Mayıs etkinliğinde UİD-DER müzik grubuyla birlikte sahnede yerimizi aldık. Sahnede işçi türkülerini, mücadele marşlarını okuyarak 1 Mayıs’a sayılı günlerin kaldığı şu günlerde coşkumuzu ve sınıf kinimizi biledik. Yaptığımız etkinlikleri izleyenler çok beğendiklerini söylediler. Gençlerin bu çalışmalara katıldığını görmekten duydukları mutluluğu paylaştılar. Bizler de yeteneklerimizi ortaya koyarak mücadelemize katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Koromuzu ve şiir grubumuzu güçlendirerek daha güzel işler ortaya koymak ve mücadelemize daha fazla katkı sunmak istiyoruz.
İşçi sınıfının değerli şairlerinden biri olan Bertolt Brecht’in, sanat hakkında bizlerin duygusuna tercüman olan bir sözü var; “Sanat gerçeği yansıtan bir ayna değil, gerçeğe şekil veren bir çekiçtir.” Bizler de gerçeğe ve geleceğimize şekil vermek için kullanıyoruz bu çekici. Tüm genç işçi ve öğrenci kardeşlerimizi müzik-koro ve şiir çalışmalarımıza, gerçeğe ve geleceğe şekil verme uğraşımıza davet ediyoruz.
Gelecek örgütlü mücadelededir!
- Zulme Karşı Çıkmanın Mutlaka Bir Yolu Vardır
- Bizi “Biz” Yapan Şarkılarımız…
- Nasırlı Ellerin Yumruğu Bugün!
- Kariyer Gelişim Masallarıyla Geleceği Çalınan Gençler
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- “Neyin Yoksa Ondan Sakın Vazgeçme Oğlum”
- Yarına Gidenler, Yarınlar İçin Mücadele Edenler
- “Yarın Ölmek Dün Ölmekten Daha Saçma”
- Okuyan Bir İşçi Soruyor
- Uyanmak İstiyoruz Güzel Bir Sabaha
- Koca Yusuf’tan Köroğlu’na, Onlardan Bize Kalan
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Fırtınalar Yaratan Kelebekler!
- Sömürü Çarklarında Kaybolan Genç Yaşamlar
- MESEM: “Genç Eller” Üretiyor, Patronlar Sömürüyor!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- “Aman Çocuğum Sağa Sola Bulaşma” mı?
- “Enflasyon Canavarı”nı Üzerimize Salan Kim?
- Bir İlmek de MESEM Çıraklarından
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...