Buradasınız
İşçilerin Gücü Birliğindendir
Gebze’den bir işçi
Merhaba arkadaşlar,
Size çalıştığım fabrikada yaşadığımız sorunlardan bahsetmek istiyorum. Fabrikadan içeri girer girmez bütün olumsuzlar hemen göze çarpıyor. Yemekler iğrenç, sigorta yatırılmıyor uzun bir süre, ısıtma sistemi yok ve bunun gibi birçok sorunla boğuşuyoruz. Fabrikada ayrıca iki adet taşeron firma var, onlara bağlı işçiler de bizim gibi paralarını zamanında alamıyorlar.
Sonunda taşeron firmadan birinde arkadaşlar işi bırakıp paraları verilene kadar oturup beklediler. Aynı gün, daha önce bunca problem karşısında başka iş bulup giden arkadaşlardan bazıları, patrondan alacaklarını almaya geldiler. Bu arkadaşlar para olmadığı söylenip geri yollanmak istendiler. Arkadaşlar ise muhasebe şefiyle görüşmek istediklerini bildirdiler, kısa süreli bir kargaşadan sonra başka zaman paralarını almak için gittiler. Bu arada fabrikada bir hafta sabun olmadığından ellerimizi sadece suyla yıkamak zorunda kalmıştık. En sonunda arkadaşlardan biri artık dayanamayıp “yeter be, iş istemeye gelince istiyorsunuz ama temizliğimiz veya ihtiyaçlarımız olduğunda hiç oralı olmuyorsunuz” diyerek tepkisini ortaya koydu.
Bütün bunlar aynı günde yaşandı. Patron ise bu yaşananlara karşı polis çağırdı fabrikanın kapısına, olay çıkar diye. Oysa işçiler sorun çıkarmak istemiyorlardı; maaşların zamanında verilmesini, gerekli temizlik koşullarının sağlanmasını, sigortalarının tam yatırılmasını istiyorlardı. Şunu tekrar gördüm ki, yıllarca bize okullarda denildiği gibi toplumun huzurunu sağlamıyor polis, patronlar sınıfının çıkarlarını savunuyor.
İşte arkadaşlar bizler haklarımızı hep birlikte savunmazsak hiç kimse bizim haklarımızı vermeyecek. Onun için mücadele etmekten başka çaremiz yok. Çünkü işçilerin gücü birliğindedir.
Bizi Ne Hallere Düşürüyorlar!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...