Buradasınız
İşçi Dayanışması İşçilerin Nasırlı Ellerinde Büyüyor
Gebze’den işçi muhabirleri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçi Dayanışması okurlarına merhabalar,
Biz Gebze’den bir grup işçiyiz. İçimizde metal, petrokimya, ofis işçileri var. Bizler her ay bin bir emekle, göz nuruyla, alın teriyle çıkan İşçi Dayanışması’nın işçi muhabirleriyiz aynı zamanda. Nerede bir sendikal mücadele olsa, nerede bir grev, bir direniş, işten atma, nerede bir hak arama mücadelesi olsa bizler İşçi Dayanışması’nın işçi muhabirleri olarak oradayız.
Bölgemizde süren işçi mücadelelerinden, farklı şehirlerde, farklı sektörlerde ve farklı fabrikalarda çalışan işçileri haberdar ediyoruz. Mücadeleci işçilerin sesi olmak için bazen 12 saatlik vardiyaların, bazen gece vardiyalarının ardından canla başla koşturuyoruz. Amacımız farklı işkollarında, işyerlerinde, fabrikalarda mücadele yürüten işçilerin sesini ortaklaştırmak ve güçlerinin farkına varmalarını sağlamaktır. Böylelikle işçiler yalnız olmadıklarını, koca bir sınıfın parçası olduklarını hatırlama fırsatı buluyorlar.
İşçi Dayanışması tam 100. sayısına ulaştı. Yani 100 aydır işçi evlerinde, işçi havzalarında, işçi kentlerinde, işçi duraklarında, fabrika önlerinde, sendikalarda işçilere ulaşıyor. İşçileri küçümseyenlere inat İşçi Dayanışması işçilerin yazdığı haberlerle, okur mektuplarıyla zenginleşiyor. Dünyanın bütün güzelliklerini üreten nasırlı eller İşçi Dayanışması’nı sahipleniyor, büyütüyor. Bizler İşçi Dayanışması’nın işçi muhabirleri olmaktan ve ona katkı sunmaktan onur duyuyoruz.
Her satırında, her sayfasında işçilerin örgütlülüğünün önemine değinen İşçi Dayanışması bülteni, işçilerin sömürüsü üzerine kurulu kapitalist sistemi yeni sayılarında da teşhir etmeye devam edecek. Bizler işçi muhabirleri olarak sınıf mücadelesinin içinde olmaya ve işçilerin sesini İşçi Dayanışması aracılığıyla duyurmaya devam edeceğiz. Tam da bu nedenle İşçi Dayanışmasıyla başka işçilerin tanışması, okuması için tüm işçilerin katkılarını bekliyoruz. 100. sayımız kutlu olsun.
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.