Buradasınız
İşçi Dayanışması 100 Sayıdır İşçilere Ulaşıyor
Tuzla’dan bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçtiğimiz Haziran ayında işçi örgütümüz UİD-DER’in 10. yılını çeşitli fabrikalardan, işyerlerinden gelen yüzlerce işçi kardeşimizle beraber coşkulu bir şenlikle kutlamıştık. 1970 yılındaki büyük işçi direnişi olan 15-16 Haziran direnişini de anarak, içinden geçtiğimiz baskı koşullarında, işçi dostlarımıza örgütlü işçilerin tüm engelleri ortadan kaldırdığını anlatmaya çalıştık. Gerçek şu ki, biz işçiler bugün yaşadığımız tüm sorunları patronlar sınıfının bizi sömürme isteklerine karşı bir sınıf olarak duramadığımız, mücadele edemediğimiz, örgütlenemediğimiz için yaşıyoruz. Örgütlü ve mücadeleci işçi sınıfı önünde hiçbir engel duramaz! Bunun bilincinde olan biz UİD-DER’li işçiler, bu gidişata dur demek, insanca yaşanacak bir dünya yaratmak için işçi sınıfı içinde örgütlü mücadeleyi büyütüyoruz.
İşçi sınıfı, sınıf olduğunun farkına bir varabilse, birlik olduğunda akan seller gibi tüm engelleri yıkabileceğine inanabilse, patronlar sınıfı tir tir titreyerek kaçacak delik arayacak! Biz örgütlü işçiler sınıfımızın taşıdığı potansiyele inançla, ancak savaşarak güzel günleri yaratacağımıza olan inançla işçilerin örgütü olan UİD-DER’i büyütmeye çalışıyoruz. Bunun için de işçiler nerdeyse biz oradayız. ‘80 öncesinin mücadele deneyimini, mücadele geleneğini, mücadele ruhunu işçi kardeşlerimize taşıyoruz. Çoğu zaman işçi evlerinde sohbetlerimizle, grev ve direniş çadırlarında dayanışmamızla, işçi semtlerinde stantlarımızla taşınıyor bu gelenek! İşçi Dayanışması bültenimizle fabrikalardan yorgun argın çıkan işçilerin ellerine ulaşıyor.
100. sayısıyla İşçi Dayanışması bültenimiz, işçi sınıfı içinde inatla, kararlılıkla, heyecanla, umutla dolu çalışmalarımızın kanıtıdır. Dile kolay 100 sayı! Her ay düzenli bir şekilde çıktı, titizlikle hazırlandı, geciktirilmeden işçi kardeşlerimize ulaştırıldı İŞÇİ DAYANIŞMASI. Her sayısı için her birimiz kafa yorduk. İşçi dostlarımızın yaşadığı sorunları, sahip çıkmaları gereken ama unutturulmaya çalışılan haklarını, sınıfın mücadelelerini, mücadele deneyimlerini yazarak işçi kardeşlerimizin ellerine ulaştırdık. Bültenimizin ulaştığı işçi dostlarımız aracılığı ile çeşitli fabrikalarla bağlar kurduk. Grev ve direniş çadırlarında okundu İŞÇİ DAYANIŞMASI. Patronlara, hak gaspına karşı mücadele eden grevci, direnişçi işçiler, gerçek kurtuluşunun patronlar sınıfına karşı mücadele ettiğinde gerçekleşeceğini öğrendi. Okuma bilmeyen, okuma alışkanlığı olmayan işçi dostlarımız bizden dinlediler İŞÇİ DAYANIŞMASI’nı…
İşçi sınıfının dayanışması büyürse, her yürekte birlik olunduğunda kazanacağımıza olan inanç güçlenirse biz kazanacağız. Hayatı yaratan biziz, patronların ürettiği hiçbir güzellik yok yeryüzünde! Onlar sadece bizler için yokluğu, yoksunluğu, ezilmeyi, savaşları, zulümleri yaratıyorlar! Bizler tüm bunlara karşı mücadele edersek kurtulabiliriz. Tüm egemenlerin güçlü olduğu tek yön, bizi güçsüz olduğumuza inandırmaktır. Yeter ki buna inancımızı güçlendirelim, cesaretimizi büyütelim, korkaklara güç vermeyelim!
Biz örgütlü işçiler diyoruz ki, kurtuluş için mücadeleyi büyütelim, işçi dayanışmasını güçlendirelim, İŞÇİ DAYANIŞMASI’nı daha da büyütelim!
Yaşasın İşçi Dayanışması!
Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.