Buradasınız
İstanbul’da 12 Eylül Mitingi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Çeşitli siyasal parti, çevre ve derneklerin ortak düzenlediği “12 Eylül’den Ergenekon’a, Darbeciler Yargılansın” mitingi, 14 Eylülde, Kadıköy’de, binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kadıköy Tepe Nautilus önünde yürüyüşe başlayan kitle, 12 Eylül faşizmini, darbeci generalleri, kontrgerillayı, Kürt halkına karşı yürütülen haksız savaşı ve emperyalist savaşı protesto eden çeşitli sloganlar yükseltti. Miting alanı üzerinde sürekli uçan polis helikopteri, yarattığı gürültüyle kitlenin sesini boğmaya çalıştı; kitleyse sesini daha da yükselterek polisin provokasyonunu protesto etti. Kortejler alana geldikten sonra, tertip komitesi adına, 12 Eylül’ün ne olduğu, kime karşı yapıldığı ve ne gibi sonuçlara yol açtığı üzerine bir konuşma yapıldı. DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de bir konuşma yaparak Kürt halkına karşı sürdürülen haksız savaşı kınadı.
UİD-DER, “12 Eylül’ün Hesabı Sorulacak - Faşizme Karşı Sınıf Cephesi”, “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz”, “Kapitalist Sömürüye, Emperyalist Savaşlara Karşı Mücadele Bayrağını Yükselt” pankartlarıyla mitingde yerini aldı. Yürüyüş boyunca UİD-DER korteji disiplinli ve coşkuluydu. Faşizme, kapitalizme ve emperyalist savaşlara duyulan öfke, haykırılan sloganlarla dile getirildi. Kızıl UİD-DER flamalarının yanı sıra, işçilerin ellerinde, emperyalist savaşlara, kapitalist sömürüye ve faşizme karşı mücadeleyi vurgulayan dövizler vardı.
UİD-DER korteji, deri, tersane, metal, sağlık, gıda, tekstil gibi çeşitli sektörlerde çalışan işçilerin yanı sıra direnişçi işçileri de kapsıyordu. Avcılar-Ambarlı’da direnişte bulunan Marport Liman işçileri, Bostancı Telekom’da direnişte olan ASSİSTT çağrı merkezi işçileri ve Maltepe Başıbüyük yıkımlarına karşı direnen emekçiler de UİD-DER kortejinde yerlerini aldılar. Tuzla’daki iş cinayetlerine, ağır çalışma koşullarına, işsizliğe, esnek çalıştırmaya, sendikasızlaştırmaya ve mezarda emeklilik gibi nice saldırıya, ancak örgütlü mücadeleyle karşı durulabileceği hep birlikte haykırıldı.
Yürüyüş boyunca faşizme karşı sınıf cephesini yükseltmek gerektiği ve faşizmi ancak örgütlü işçilerin ezebileceği şu sloganlarla özellikle vurgulandı: “Faşizme Karşı Sınıf Cephesi!”, “Faşizmi Ancak İşçiler Ezer!”, “Açlık, Savaş, Faşizm, İşte Kapitalizm!”, “Milliyetçi Saldırganlığa, Şovenizme, Faşizme, Darbecilere Geçit Vermeyeceğiz!”, “Sendikal Yasaklar Kaldırılsın!”, “Siyasal Yasaklar Kaldırılsın!”, “Darbe Yasaları Kaldırılsın!”, “Darbeciler Püskürtülecek, İşçi Cephesi Yükseltilecek!”
UİD-DER miting boyunca, ulusalcılığa ve şovenizme karşı enternasyonalist kimliği öne çıkardı: “Ulusalcı Değil Enternasyonalistiz!”, “Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadi!”
12 Eylül 1980 faşist darbesinin üzerinden 28 yıl geçti. Ancak ne darbeci generallerden ne de sermaye düzeninden hesap sorulabilmiş değil. İşçi sendikaları neredeyse tümüyle suskunluğa gömülmüş durumda. İşte böylesi bir ortamda, 28 yıl sonra ilk kez İstanbul’da, 12 Eylül faşizmine karşı kitlesel düzeyde ses yükseltilmesi oldukça önemlidir. Ancak Türkiye işçi sınıfının önünde uzun soluklu bir mücadele bulunmaktadır; bu maratonda, bürokratları sendikalardan atarak onları gerçek birer işçi örgütüne dönüştürmek de var, 12 Eylül’ün hesabını darbeci generallerden ve sermaye düzeninden sorarak demokratik hak ve özgürlükleri genişletme mücadelesi de var.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...