Buradasınız
Kıdem Tazminatını Babam da mı Alamayacak?
Pendik’ten bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşyerinde stajyer arkadaşla sohbet ediyordum. Konu kıdem tazminatına geldi. “Kıdem tazminatını elimizden almaya çalışıyorlar” dedim. Arkadaşım iş hayatında daha çok yeni olduğu için konuyu pek anlayamadı. Önce işsizlik fonundan bahsettim. Bu fondan işsiz kalan işçilere ödeme yapılması gerekirken çok az işçinin bu paradan faydalanabildiğini anlattım. Oysa patronlara bu fonun sınırsızca açık olduğundan, istedikleri gibi kullanabildiklerinden bahsettim. AKP hükümeti kıdem tazminatı için de bunu yapmak istiyor.
Dedim ki; “Kıdem tazminatı, işçiler işten çıkarıldığında işverenin vermek zorunda olduğu bir tazminattır. İşçi de yeni bir iş bulana kadar bu parayla geçimini sağlamaya çalışır. Baban bir işçi değil mi?” diye sordum. “Evet, abla” dedi. “Kaç yıldır aynı işyerinde çalışıyor?” diye sordum. “6 yıldır aynı işyerinde çalışıyor” dedi. “Varsayalım ki babanı işten attılar. Patronu işten çıkardığı için babana kıdem tazminatı ödemek zorunda. Ama AKP hükümeti kıdem tazminatımızı fona devrederse öyle parayı falan unut gitsin. 10 yıl bekle ki parasını alsın. Alıp almayacağı da meçhul tabi. Hem de tazminat engeli ortadan kalkacağı için bundan sonra eski işçileri daha kolay işten çıkarabilecekler.”
Bu anlattıklarım üzerine “nasıl yani şimdi babamı işten atarlarsa tazminat vermeyecekler mi?” diye sordu. “Elbette ki vermeyecekler” dedim. Bu yüzden bu konuyu herkese anlatıp hakkımıza sahip çıkmamız gerektiğini söyledim. O da “akşam gidince babama hemen söyleyeyim o da arkadaşlarına söylesin” dedi.
Ertesi gün babasıyla konuşmuş. Babama söyledim inanamadı, dedi. “Nasıl olur bunca birikmiş emeğimize el koyarlar? Olur mu öyle şey?” diye öfkelenmiş. “Oysa televizyonlarda ne güzel anlatıyorlar fona devredeceklerini. Biz de güzel bir şey diye düşünmüştük arkadaşlarla. Adımıza hesap açılacak istediğimiz zaman paramızı alacağız falan diye seviniyorduk. Ben işyerindeki arkadaşlara söyleyeyim öyle şey olmaz” demiş.
Bazı işçiler kıdem tazminatının başına gelecekleri burjuva medyada anlatılan kadar bildikleri için fonu iyi bir şey zannediyorlar. Oysa hakkımızı gasp ediyorlar. Bunun için İşçi Dayanışması bültenimizi daha fazla işçiye ulaştırmamız ve gazetemizi okumalarını sağlamamız gerekiyor. Hakkımıza sahip çıkmak içinse örgütlü bir şekilde sesimizi yükseltmek zorundayız.
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...